Det hedder Muuto og er en succeshistorie, du bør kende. De seneste år har det leveret det ene forrygende designprodukt efter det andet, og meget tyder på, at Muuto er firmaet, der skal vise hele verden, at skandinavisk design er andet end 'Syver'-stole og PH-lamper.
Nye designere træder ud af skyggen
Siden det danske designfirma startede for kun to år siden, har det nået mere end de fleste. Muuto er gået fra to til 10 ansatte, har sit design ude i 25 lande, arbejder sammen med 20 af de bedste designere fra hele Norden, og ikke mindst er det den første designvirksomhed nogensinde, som Vækstfonden har investeret i. Muuto er med andre ord blevet den succes, Kristian Byrge og Peter Bonnén håbede på, da de sammen startede firmaet i 2006.
„Vi syntes, der manglede en virksomhed, som var eksponent for nyt nordisk design. Efter en lidt stille periode er vi de senere år igen begyndt at se en stærk bølge af selvtillid i nordisk design, som også kendetegnede den gyldne periode i dansk møbeldesign i 50'erne. Der er begyndt at ske noget - designere, der træder ud af skyggen fra de gamle mestre og tilføjer nye kapitler til skandinavisk design. Det vil vi gerne være med til at kæmpe for," fortæller Kristian Byrge
En total-oplevelse
Kristian og Peter håndplukker yngre nordiske designere til den kreative del - at designe produkterne - og selv står de for branding, økonomi og kontakt til pressen.
„Vi tror ikke, man kan lykkes, hvis man kun er god til enten design eller forretning. Man skal have ressourcer fra begge sider for at komme ud over stepperne," mener Kristian.
Det er da også på dette væsentlige punkt, Muuto adskiller sig fra andre designere, der sjældent har tid til hverken at tage telefonen eller give et interview. Muutos stab af dygtige designere er nemlig ikke den eneste forklaring på den hurtige succes.
Firmaets hjemmeside fungerer (og det er ikke en selvfølge i designbranchen), og dets produkter er pakket så pænt ind, at butikkerne lader emballagen stå fremme. Alt i alt er Muuto gennemsyret af professionalisme, og måske er det også derfor, designerne har taget Muuto til sig.
Allerede nu har virksomheden fingrene i de fleste førende skandinaviske designere, og Kristian og Peter får dagligt henvendelser fra endnu flere, der står i kø for at blive en del af flokken.
„Vi kigger efter designere, der har personlighed og genkendelig karakter i deres design. Men samtidig vil vi gerne lave design, som alle straks kan se er Muuto-design. Folk må gerne forbinde os med det bedste nye nordiske design. Vi vil gerne have, at man kigger hos os, hvis man vil vide, hvad der foregår på den skandinaviske designscene."
Fakta om Muuto:
- Blev stiftet i 2006
- Ejerne er Kristian Byrge, 33 år, cand.- merc., og Peter Bonnén, 33 år, cand.polit.
- I 2007 var Muuto den første designvirksomhed nogensinde, som Vækstfonden investerede små 10 mio. kr. i
- Arbejder sammen med designere fra Danmark, Sverige, Norge og Finland
- Muuto betyder ‘forandring’ eller ‘frisk perspektiv’ på finsk. Det er netop det, Kristian Byrge og Peter Bonnén ønsker for dansk design
Læs kommentarer