Små rum kan sagtens forvandles til noget stort med få midler. Det er en dansk kunstner og hendes arkitektmands Manhattan-lejlighed et lækkert bevis på
Savner du inspiration til en lidt mere sprælsk og farvestrålende indretning? Så er det her i Leonardo Anneccas lejlighed, du skal finde den, for hans og fruens hjem er et sandt eldorado af overraskende farvekombinationer og finurligt design. Her er det den kombinerede stue og arbejdsplads.
Om dagen fungerer stuen som arbejdsplads, men om aftenen bliver gardinet trukket fra, og så er rummet pludselig forvandlet til en stue med spiseplads. De høje barstole bruges som spisestole og giver spisepladsen et loungeagtigt præg, der også gør området ideelt til mødelokale.