Træterrassen med kig til grønne buske og træer var en tiltrækkende faktor for parret, der kom fra en lejlighed på Østerbro. Drømmesengen er fra Normann Copenhagen, og patchworktæppet er fra et loppemarked.
Fra køkkenet er der direkte udgang til en skøn træterrasse med masser af aftensol, og denne terrasse var også en af de ting, som parret forelskede sig i, da de så huset første gang. I køkkenet er der lige plads til et lille spisebord og ’Syver’-stole fra Fritz Hansen. Lampen over spisebordet er fundet hos nu lukkede Cozy Ketchup.
Smeg-køleskabet i mintgrøn er en længe ventet drøm for Katrine, der altid har haft en svaghed for lige netop den farve. Henrik har modsat sig i flere år af frygt for, at han skulle få kvalme, hver gang han skulle lave mad. Nu har han endelig givet sig og må endda tilstå, at han er kommet til at holde af farven.