Med udsigt til kunst, kunst og kunst

Det store maleri i spisestuen er af Morten Buch. Kæmpeblokken, som står op ad væggen, har kunstneren Torben Ribe lavet i træ. Det store maleri i spisestuen er af Morten Buch. Kæmpeblokken, som står op ad væggen, har kunstneren Torben Ribe lavet i træ.
Skrevet af Pernille Kaalund og Mette Thomsen. Foto: Jesper Ray

Der er kunst alle vegne hjemme hos Jens-Peter Brask og Lærke Hein. Og det er ikke så sært. På en enkelt dag fik deres lejlighed for eksempel tilført hele 35 nye værker...

Se mere om: boligreportage, kunst, farver

Sidste år vandt den efterhånden berømte Karriere Bar i Kødbyen i København prisen for bedste indretning i Bolig Magasinets Design Awards. Det kan derfor næppe komme bag på nogen, at en af restauratørerne bag baren også selv bor i den delikate ende af skalaen. Med masser af kunst og kreative påfund, sjæl og charme fordelt på en 135 kvadratmeter stor Vesterbro-lejlighed.

Mens Lærke Hein driver Karriere Bar, står hendes samlever, Jens-Peter Brask, bag strandklubben Halvandet ved havnefronten i København. Og når de ikke har travlt med det, ja så er de blandt andet optaget af deres store interesse for kunst. Som nu dengang, Jens-Peter fyldte 35 år, og Lærke fik en fiks ide.

"Jeg kontaktede et hav af kunstnere i Danmark og udlandet for at høre, om de ville være med til at lave en lille fødselsdagshilsen til ham. Og i løbet af de næste måneder tikkede der ting ind fra nær og fjern," fortæller Lærke, der på den måde skaffede 35 kunstværker til sin kærestes fødselsdag.

"Jeg var så spændt på at give ham kunstværkerne, at jeg næsten ikke kunne sove. Om morgenen på fødselsdagen tog jeg først fire pakker frem. Og så fire mere. Og sådan blev det ved i en time. Jens-Peter blev så glad og overrasket over alle de fine værker," erindrer den passionerede kunstsamler.

I dag hænger de 35 meget personlige fødselsdagsgaver i lejlighedens gang og gør gennemgangsrummet til en hyggelig kunstnerisk oplevelse. Uhøjtideligt smækket op på væggen i en nonchalant collage. Og et godt eksempel på beboernes indstilling til kunsten.

"Kunst er noget, der bare skal nydes. Det er fantastisk at bo med så meget kunst. Det bedste er, at man konstant bliver udfordret, når man hver dag går og kigger på værkerne," forklarer Lærke.

Der er en del tunge kunstnere i parrets private samling, og navne som Tal R, Olafur Eliasson, Christian Lemmerz og Michael Kvium vidner om, at her bor to personer med skarpe næser for, hvilken vej vinden blæser i kunstverdenen.

"Kunsten giver mit liv mening og dybde, og jeg bruger meget tid på at udvælge kunstnere og sætte mig ind i deres arbejde,“ forklarer Jens-Peter Brask.

Det kunstglade par har boet i lejligheden i fire år, men behovet for mere plads og en skønnere udsigt er begyndt at melde sig. Indtil videre har de blandt andet kompenseret for drømmen om flere kvadratmeter ved at tage samtlige døre af, på nær dem til køkkenet og badeværelset. Det sparer plads, fordi en dør fylder, og uden giver det en mere luftig rumfornemmelse.

Men så er der selvfølgelig stadig det der med den manglende udsigt. Den er opvejet i form af en suveræn panorama af spændende samtidskunst i alle lejlighedens verdenshjørner.


Lærke og Jens-Peters bedste boligtip

  • Tag dørene af imellem opholdsrummene. Det giver en bedre rumfornemmelse, og så er det rart ikke at skulle tage hensyn til dørene i indretningen.
  • Lad være med at sætte møbler op overalt. Behold kun dem, I bruger, resten kan andre få gavn af.
  • Nyd lyset (og mørket), og sæt ikke for mange gardiner op.
  • Invester i en rengøringsdame - det er det hele værd.



Læs kommentarer

Seneste

Seneste billedserier


Abonnér på BOLIG MAGASINET nu! Se alle tilbud