Passion for lamper

Skrevet af Louise Kamman Riising og Mette Thomsen. Foto: Pernille Kaalund

Da lejligheden på Frederiksberg skulle indrettes, var det med udgangspunkt i opsigtsvækkende lamper

Det er garanteret en af de bedst belyste lejligheder på Frederiksberg. Smuk i dagslys, men i særdeleshed også efter mørkets frembrud. Lejligheden troner smukt på femte sal med to store stuer en suite, hvor dagslyset strømmer ind. Men endnu vigtigere er, at der er højt til loftet, så lejlighedens ejer, Saha Sol, har fået opfyldt sit ønske om at indrette rummene med nogle af sine elskede lamper.

„Jeg er bogstaveligt talt helt vild med lamper. Gerne de store, som fylder godt i rummet og får dig til at standse op og kigge en ekstra gang. Lamper kan mere end bare at lyse op. De kan se smukke ud, skabe en stemning og ændre udtrykket i et rum på et øjeblik. Forskellige lamper giver forskellige udtryk, alt efter hvordan lyset falder, og det elsker jeg at eksperimentere med,“ fortæller Saha, der har lidenskaben til indretning med helt fra sin barndom og nu er indehaver af sin egen møbelforretning, Nova Møbler på Nørrebro i København.


Danske lamper
Saha Sols familie stammer fra Iran, hvor hans far ejede en stof-forretning. Saha husker stadig tydeligt den magiske stemning, når tekstiler i metervis blev rullet ud, klippet til, syet op, og kunderne gik derfra med et smil. Senere kom Sahas store interesse for møbler og især lamper til.

„Jeg er specielt fascineret af Verner Panton. Hans lamper er på samme tid sjove og klassiske. Den kombination kan jeg godt lide. Det må endelig ikke blive for højtideligt,“ fortæller Saha, der generelt har en forkærlighed til lamper af dansk design.

„Danskerne har været dygtige til at designe lamper - måske fordi det er så mørkt i Danmark den ene halvdel af året,“ siger han med et smil.

Saha Sol har boet i Frederiksberg-lejligheden i et års tid sammen med sin familie - hustruen Roshanak Chalambari og deres lille datter, Carmen på 16 måneder. Familien om fra en mindre lejlighed og ville gerne skabe en mere vovet stil i deres nye hjem. Lamperne spiller helt bevidst en hovedrolle i indretningen, og de blev hængt op som det allerførste. Siden er jagten gået på at finde de rigtige møbler, der kunne matche lampernes stemning. Stilen er nærmest automatisk blevet meget international, da familien har rødder i Iran, har boet i Danmark i mange år og rejser meget i Østen.

„Vores stil er en blanding af danske designmøbler, arvestykker og tekstiler fra Iran og malerier og møbler fragtet hjem fra Bali, hvor jeg får produceret møbler til butikken,“ fortæller Saha om boligens utraditionelle og personlige indretning.


Ingen diller
Saha Sol og Roshanak Chalambari gik efter den enkle stil med håndplukkede møbler, da de skulle indrette de 142 kvadratmeter. Det har taget dem næsten et år at finde frem til ønskelistens møbler. Mange af de danske designermøbler er købt på Lauritz.com, mens andre ting er fra Nova Møbler, hvor Saha forhandler mange af de mærker, som han har i sit eget hjem.

„Butikkens udvalg afspejler min egen stil. Jeg tænker meget over, hvad jeg køber hjem, og som udgangspunkt skal jeg selv kunne lide det. Jeg sælger ikke noget, som jeg ikke selv synes er fedt - også selv om kunderne måske efterspørger det,“ understreger Saha, der ikke forhandler sæsonens diller, men i stedet kører sin egen stil i butikken på Nørrebrogade.

„Jeg kan godt lide at blande møbler og stilarter og har valgt en måske lidt utraditionel stil både i butikken og i mit eget hjem. Det ville være kedeligt kun med dansk design eller en indretning alene med møbler hentet hjem fra Østen. Blandingen af møbler og stilarter afspejler vores personligheder, og på en måde fortæller de valg, vi har truffet, historien om vores liv,“ siger den passionerede møbelmand.

 

Læs kommentarer

Seneste

Seneste billedserier


Abonnér på BOLIG MAGASINET nu! Se alle tilbud