Egentlig er Søren Falk uddannet biokemiker, men ved siden af interessen for kemiske formler har han altid været fascineret af at gå på loppemarkeder og af at fiske. Hvordan hænger de to ting sammen? Jo, han er god til at få delikatesser på krogen både på åbent hav og på loppemarked.
„Jeg er typen, der interesserer mig for alt muligt. Jeg har altid været vild med at fiske, og på en måde er der ikke langt fra at tage på fisketur og til at gå på loppemarked. Begge dele handler om den gode fangst. Får man bid? Det er det spændende,“ siger han.
I mange år trawlede han igennem loppemarkeder i Danmark og Sverige, og efterhånden blev det svært at finde opbevaringsplads til alt det, der var indfanget i nettet. Så da Søren faldt over et ledigt butikslokale i Valby, slog han til, og i maj 2009 åbnede han genbrugsbutikken Quriosa, der sælger interiør i retrostil.
Interessen for brugte ting og sager præger også hans villalejlighed. Her lgger køkkenet i den tidligere spisestue, og de strømlinede hvide Ikea-elementer får modspil af retromøblementet fra spisepladsen. De store terrassedøre ud til haven sørger for masser af lys og luft til rummet.
Næste »
6 nr. for 189,00 kr.
SPAR: 152,70 kr
BESTIL
Skriv en kommentar