Spisestuens samlingspunkt er det lange bord omkranset af et udvalg af Arne Jacobsens klassiske stole ‘Syveren’ og ‘Tungen’. ‘Koglen’ i loftet er en jubilæumsudgave i stål. Klaveret står til pynt, indtil døtrene lærer at spille. På væggen hænger et foto af en slumgyde taget af Mads på familiens ferie til Shanghai. Gennem døren ses entreen, og døren til højre fører ind til midterstuen med kaffesalonen.
Læs kommentarer
På væggen hænger et buldersort maleri. Mads faldt for den flotte ramme på et loppemarked og malede selve maleriet over med sort, så det nu hænger som en stærk kontrast til det lyse møblement. På gulvet ligger flere af parrets fotobøger, der også bruges som inspiration, når de indretter deres hjem.
Læs kommentarer
Et kunstværk af Torben Ribe lyser op i spisestuen. Han har lavet 17 i alt. Et af eksemplarerne står på The Museum of Modern Art i New York, og et andet hos Mads og Johanna.
„Det får altid en samtale i gang, når vi har gæster. Det er det, der gør den værdifuld for os,“ fortæller Mads.
Læs kommentarer
Slagbænken stammer fra Johannas forældre. Den står stadig med de farver, som hendes forældre malede den i, da de blev gift. De enkle ‘Syver’-stole bryder den nostalgiske stil og giver kontrast. Lysekronen over bordet er købt på Lauritz.com, mens uret på væggen er fra Excel. Billederne på væggen er sat tilfældigt op for at bryde det traditionelle en smule.