- Artikel
- Galleri (2 billeder)
Georg Jensen Damask i nyt lys
Georg Jensen Damask føjer nu lamper til deres lækre sortiment
Georg Jensen Damask er lig med kvalitet og lækre duge og håndklæder, og nu bevæger virksomheden sig ud over deres anerkendte tekstiler. Georg Jensen Damask lancerer nemlig en elegant bordlampe ved navn ‘Krystal’, der er baseret på et af de populære mønstre fra firmaets store designarkiv.
„Vi har en guldgrube, som vi ynder at dykke ned i. Netop lamper komplementerer vores sortiment på fineste vis og passer lige ind i vores tekstilunivers,“ siger Peter Hulweg Christiansen, adm. direktør i Georg Jensen Damask.
‘Krystal’-mønstret fra 1996 er oprindeligt designet af Vibeke Klint, og bordlampen er startskuddet på en klassisk lampelinje.
Georg Jensen Damasks nye bordlampe, ‘Krystal’, er produceret som limited edition og har en fod af børstet stål, h 56 cm, introduktionspris indtil 31. december 2010, 990 kr., herefter 1.190 kr., Georg Jensen Damask.