I badeværelset bliver det for alvor tydeligt, at parret har en passion for sort. Her er loftet malet sort som kontrast til det ellers klinisk hvide rum. Badekarret er fra Duravit, mens vasken er købt på nettet.
Det internationale par har i badeværelset kastet sig ud i en af de mere vovede ideer, de havde med hjem fra årene i London og New York. Det sorte loft og væggen på badeværelset skaber dynamik sammen med det antikke marmorgulv, der fortsætter ud i entreen. Kufferterne er fra London.
Soveværelset er nedtonet med et enkelt farvestrålende maleri af en lokal kunstner, Elsa Sidsner. Sengetæppet er fra Ralph Lauren og bordlampen af Verner Panton fra &Tradition. Den sortmalede radiator træder frem og forbinder rummet med resten af boligens sortmalede flader.
Det lille teakbord af den danske møbelarkitekt Arne Vodder er fundet på Lauritz. com. Vasen og billedet er arvestykker fra Lottes bedsteforældre.
Læs kommentarer