Skrevet af Gite Stærbo og Pia Olsen. Foto: Case Study

Se rækkehuset, hvor Asien møder Norden

Hanne og Henrik gjorde deres rækkehus mere rummeligt og fyldte det med smukke rejseminder

Da designeren Hanne Dalsgaard flyttede ind i rækkehuset i Holte, tænkte hun: „Sikke et småt og mørkt hus. Her bliver vi kun boende i et par år.“ Det er nu 20 år og en masse ombygninger siden. For da Hanne, Henrik og deres to drenge fandt sig til rette i kvarteret, nænnede de ikke at flytte. Så hellere ændre på huset.

„Her var alt for dejligt at bo, når det kom til stykket. Især da børnene var mindre, for her er en milliard børn, der bare rendte ind og ud af husene og trygt færdedes på sti-systemerne. I dag har vi stor glæde af skoven, som ligger tæt på, og her går vi ture hver dag,“ fortæller hun.

Eames-stolen binder køkkenet sammen med stuen, hvor to blålakerede Le Corbusier-stole med hørbetræk troner. Sofabordet er også Eames’ design. De tre grafiske litografier på væggen er af kunstneren Jacob Stangerup, og standerlampen ‘Kulla’ har Halskov & Dalsgaard Design kreeret for Ikea. Puderne er af tekstildesigner Janne Wendt.

Læs kommentarer

Næste »

Mest læste

Seneste

Abonnér på BOLIG MAGASINET nu! Se alle tilbud