Da Nikolaj Eis satte sig for at gennemrenovere sin lille københavner-lejlighed på Bopa Plads, var han ikke bange for at tænke ud af boksen. Han smed faktisk alle hensyn til oprindelige vægge ud af vinduet og startede helt forfra for at udnytte de beskedne 42 kvadratmeter til sidste centimeter.
„Optimal udnyttelse af de få kvadratmeter var alfa omega. Jeg brugte derfor meget tid på at studere den oprindelige plantegning og tænke over, hvordan den kunne ændres,“ siger Nikolaj, hvis højeste ønske var at få plads til både køkkenalrum, stue og soveværelse.
Til daglig bor han i et lille hus i Ejby på Vestfyn sammen med kæresten Pernille og deres datter Vega på 4 år. Parret valgte at beholde lejligheden i forbindelse med hans arbejde som møbeldesigner i København, da området minder dem om den afslappede og gode stemning i Berlin - lejligheden skulle bare liiige have en overhaling.
llustrationen fra This Issue over Wegner-skalstolen er en gave fra en ven, som syntes, den passede perfekt ind i håndværkerhjemmet. Fjernsynet fra Bang & Olufsen er et lækkert design, der stadig holder i dag på trods af de mange år på bagen. Den sorte kurv på gulvet er fra Hay.
Skalstolen ‘FH1936’ af H. J. Wegner har fået en central plads i stuen og er en af Nikolajs favoritter blandt møbelklassikerne. Plaiden med det grafiske mønster er fra Ferm Living, mens det grå gulvtæppe er købt hos Hay.
Læs kommentarer
Den lille entré har fået plads til to ‘Hang It All’-knagerækker af Eames. Den gule ‘Plopp’-skammel fra Hay matcher fint de mange farver i knagerne. Nikolajs longboard er fra Berlin, mens rygsækken er købt i Stilleben.
Læs kommentarer