Tine har ikke glemt uderummet, hvor hun også pynter lidt op med naturens egne juveler. Her er det kogler på en stol fra Skovshoved Møbelfabrik sammen med en fin lanterne.
Læs kommentarer
Den lille havestue er det stille hjørne i sommerhuset. Havestuen er pyntet op med fyrrekogler i vindueskarmen. De sorte lamper er fra Granit i Malmø, de to træbænke er fra Skovshoved Møbelfabrik, og det lille bord er købt på et loppemarked i Vig.
Læs kommentarer
Tine har indrettet køkken-alrummet lyst og nordisk med træ og hvide møbler. Spisebordet er fra Snitteriet, mens de hvide stole om bordet er Eames-stole. Loft og vægge er beklædt med hvid- malede perlestaf-profilbrædder fra Sverige. Køkkenet er fra Kvik, men lågernes oprindelige tværprofil er blevet spartlet ud og malet hvid.
Læs kommentarer
Tine har skabt julestemning med enkle midler, der var tilgængelige i sommerhuset. Den hullede skål er fundet hos Rabens Atelier, den lille fugl er fra Vig Loppemarked. Julehjertet i træ er fra Hobson’s Choice. Den gamle tegning i rammen har Tine købt hos en marskandiser i Ravnsborggade, mens det lille postkort er af Johannes Larsen.
Læs kommentarer