DIY for hele familien
Den enkle, naturlige julepynt står godt til den klassiske murermestervilla, og ikke mindst Martin og Silles lyse, nordiske indretning med et miks af klassikere, moderne design og blå, grå og grønne nuancer. Lige det parret forestillede sig, da de så deres hjem første gang en solrig septemberdag i 2014.
– Huset tog sig virkelig lækkert ud, og haven var enorm fin med skønne bede og små hyggelige kroge. Så jeg var solgt! husker Sille.
– Efter overtagelsen skiftede vi køkkenet, sleb gulvene og malede væggene samt byggede bænken i karnappen, men ellers havde huset allerede mange gode løsninger. Vi drømmer dog om at åbne til kip på det ene børneværelse og lave en hems.
Husets grundplan er på 90 kvadratmeter, hvilket er relativt stort for en murermestervilla. Heldigvis. For familien nyder, at alle kan være sammen, uden at det føles klemt – især i december. Det er nemlig ikke kun Sille, der elsker kreative projekter. Hvert år samles familien og laver julepynt af hvidt papirler, som de ruller tyndt ud og stikker små, enkle stjerner og hjerter ud med kageforme. For julen er skøn, men den behøver ikke overtage stilen i hjemmet fuldstændig – heller ikke på julebordet, mener Sille.
– I julemåneden er meget overdådigt, rødt og kulørt – også maden, derfor kan jeg godt lide det lidt køligere og enkle julebord. Og så giver juleplatterne altid anledning til at sammenligne motiver og årstal. Det er allerbedst, hvis man får en platte fra ens eget fødselsår, siger hun.
BILLEDE Det store juletræ giver en fantastisk duft og bringer naturen helt ind i familiens stue.