© joseparla & anders_morgenthaler

10 kunstnere du virkelig bør følge på Instagram

Instagram er meget mere end latte-art og selfies. Se 10 af vores kunstner-favoritter på Instagram blandt malere, tegnere og fotografer.

24. januar 2016 af Mariah Leitisstein

Husk at du kan følge os på Instagram, og at du kan dele dine billeder under #boligmagasinet. 

Anders Morgenthaler

Dansk tegner, forfatter og filminstruktør. Poster sjove og underholdende satiriske tegninger, som utvivlsomt vil få dig til at trække på smilebåndet.

José Parlá

Amerikansk gadekunstner som eksperimenterer med gadelivets graffiti. Og så er han også rigtig dygtig til at anbefale spisesteder!

A photo posted by @joseparla on

Victoria Ying

Tegner og maler hos Disney. Hun har blandt andet være med til at udvikle tegninger og figurers udseende i film som Frozen, Big Hero 6 og Tangled.

 

A photo posted by Victoria Ying (@victoriaying) on

HuskMitNavn

Pseudonym for dansk tegner og gadekunstner. Han har en helt unik stil, som gør, at du med det samme kan kende hans tegninger, der både er sjove, eftertænksomme og unikke.

 

A photo posted by HuskMitNavn (@huskmitnavn1) on

Rachel Ryle

Selvlært illustrator og animatør, som startede sin tegnekarriere på Instagram. Hun inkorpererer sine tegninger i små sjove filmklip, som giver det, hun laver en dimension mere.

 

A video posted by Rachel Ryle (@rachelryle) on

Lorraine Loots

"I make paintings for ants," siger beskrivelsen på hendes profil, og det er faktisk lige, hvad hun gør. De mindste og helt utroligt detaljerede tegninger og malerier bliver posted og gerne med en mønt eller blyant til sammenligning af størrelser. Banana for scale!

 

A photo posted by lorraineloots (@lorraineloots) on

Daniel Arsham

Med nedbrydning af struktur, former og materialer kalder Arhsam sig selv en slags satiriker - i den seriøse ende, bevares. Derudover er hans profil ofte det første sted, han deler nyheder om nye projekter. Så har han også en del seje bekendtskaber som fx Bill Clinton og Kanye West.

 

A photo posted by Daniel Arsham 🏴 (@danielarsham) on

Terry Richardson

Amerikansk fotograf som er kendt for sine fotografier af store Hollywood-stjerner, men også for sin kontroversielle stil og omdiskuterede tilgang til at fotografere modeller, sangere og skuespillere. Thumbs up!

 

A photo posted by Terry Richardson (@terryrichardson) on

Spencer Hibert

Det tætteste du kommer på et syretrip mandag formiddag. Kunstneren beskriver sig selv som "interstellar psychedelic space dweller", og allerede der har vi bevæget os ud i noget meget mystisk og utrolig flot.

 

A photo posted by Spencer Hibert (@spencerhibert) on

Corey Richards

Eventyrsfotograf som med sine billeder er en visuel historiefortæller fra det virkelige liv. Han har vundet et utal af priser, og hans billeder har været på forsiden af magasiner som the New York Times, National Geographic og Outside. 

 

A photo posted by Cory Richards (@coryrichards) on

Vores favoritter fra Stelton

01 togoclick yoe t6glmshxn 8dtladaa
02 tangleornament engel ygcdwikyuap4uszglg0u9a
03 theostempelkande h3i3yxvic ztcfkwjacsqq
04 tangleornamenthjerte vis2zcr0zmfv6m9mhaldeq
05 maelkekande 5yvgezzckpa5ffsibvmnrg
06 tangleornamentkugle nwhaabx gaxh7jnzxbcg6q

Måske er du interesseret i ...

Andre læsere kan også lide...

Seneste