Husets charme og centrale beliggenhed var det, Christine Brage og Martin Biilmann faldt for, da de for otte år siden købte den gamle villa i Ringsted.
Indvendigt var der dog langt til drømmehjemmet. Huset var præget af mørke trælofter, lyserøde væg til væg-tæpper, savsmuldstapet og krævede i det hele taget en totalrenovering.
Selv om Martin på ingen måde er håndværker, og parret lige havde fået deres første barn, kastede han sig ud i selv at sætte huset i stand – og med hjælp fra venner og bekendte, gode tips og tricks og videoer på YouTube lykkedes det.
Blandt andet blev det originale minikøkken forvandlet til et stort køkken-alrum med udgang til haven og en stor, nybygget træterrasse. En løsning Christine og resten af familien er særligt glad for.
– Det er som at få en ekstra stue. Vi er nærmest kun på terrassen om sommeren, vi bruger næsten ikke græsset til andet end leg, fortæller hun.
Loppefund giver personlighed
Indvendigt i den 150 kvadratmeter store villa er der også sket meget. Rum for rum har Martin forvandlet de slidte kvadratmeter til en lækker, lys oase, der passer godt til en moderne børnefamilie – og ikke mindst til Christines arbejde.
Hun er autodidakt kunstner og håndskærer delikate billeder i papir, og i sit arbejde bruger hun i høj grad familiens hjem til at afprøve nye farver, mønstre og kombinationer.
– Det giver mening at se min kunst i en kontekst. På den måde kan jeg vurdere størrelsesforhold, om farverne fungerer og se, hvordan motivet fungerer på afstand og sammen med andet kunst. Vores hjem er nærmest et eksperimentarium for farver og mønstre, forklarer Christine.
Ud over Christines egne værker, som hænger i næsten alle rum i hjemmet, er huset fyldt med fine løsninger.
Både i renoveringen og i selve indretningen har valget af materialer været vigtigt for parret, så materialerne taler sammen og skaber helhed og sammenhæng i hjemmet.
– Vi er især glade for egetræ, marmor, messing og stål. Det er gode, tidløse materialer, som aldrig går af mode, siger Christine.
En anden ting, der går igen i hjemmet, er de mange personlige fund. Flere af hjemmets møbler er købt brugt, og Christine elsker at gå på loppemarked og jagte unikke skulpturer i organiske materialer, som er med til at skabe en god balance i indretningen.
– Det giver personlighed til hjemmet, når der er plads til de unikke fund. Jeg går konsekvent efter sjove figurer i træ eller ler eller andre finurlige skulpturer, når jeg tager på loppemarked – det inspirerer mig også i mit arbejde, fortæller Christine.
PÅ BILLEDET Husets oprindelige køkken var meget lille. For at skabe plads til et stort, lyst køkken-alrum fjernede Martin væggen mellem køkkenet og stuen. Selve køkkenet er fra Tvis Køkkener, mens spisebordet er lavet af en marmorplade fra et loppemarked og spisebordsstolene et miks af Ikeas juniorstole og de klassiske Y-stole. Pendlen over spisebordet er fra Ikea og pendlen over køkkenet fra Gant.
© Styling: Nadja Wehlitz, Foto: Pernille Enoch