HER BOR Anitta Behrendt, fotograf, kæresten Daniel Lohmann, senior trader, og deres tilsammen tre børn, Nola (2), Virgil (10) og Ingeborg (14).
HVOR Familien bor i et rækkehus på Amager. Soveværelset er 11 kvadratmeter.
LÆS MERE Følg Anitta på Instagram @anittabehrendt
Fire hvide vægge og ikke ret meget andet. Sådan så soveværelset ud, da Anitta Behrendt og Daniel Lohmann fik nøglerne til familiens nybyggede rækkehus på Amager.
Faktisk var der ikke skyggen af charmerende snedkerløsninger, originale detaljer eller opbevaring for den sags skyld, og derfor måtte parret tænke sig godt om for at forvandle rummet til et hyggeligt, personligt soveværelse.
– Vi ville gerne skabe et soveværelse, som havde masser af stemning – og både et feminint og et maskulint udtryk, fortæller Anitta.
Sengen var stort set det eneste, parret havde med – bortset fra masser af tøj og sko, som der ikke var plads til. Og med bare 11 kvadratmeter måtte rummet møbleres sparsomt, så det stadig var muligt at komme rundt.
– Når der kun er plads til en seng, et skab og et par sengeborde, så er det vigtigt, at det er møbler, der giver noget til rummet, siger Anitta.
Løsningen gemte sig på loftet
Daniel og Anitta drømte om et garderobeskab, som var lidt råt i udtrykket, lignede noget fra en cool secondhand-butik og gerne med en kombination af glaslåger og lukket opbevaring. Det var ikke lige til at finde, men heldigvis havde parret spottet nogle smukke, gamle vinduer på Daniels forældres loft.
– Vinduerne, der stammer fra Ærø Sygehus, havde stået på loftet virkelig længe. Vores projekt med garderobeskabet var en anledning til at få dem brugt, fortæller Anitta.
Parret fik derfor en snedker til at skræddersy et stort garderobeskab med skuffer, bøjlestænger og låger lavet af vinduerne fra Ærø. Skabet, der udnytter hele væggen, er bygget i birkefiner og bejdset i en mørkebrun farve.
– Jeg kan godt lide at tøjet er med til at udgøre dekorationen i rummet. Det giver en stemning, som man havde i påklædningsværelser i 30’erne, men bare i en nutidig udgave. Det kræver selvfølgelig en vis orden at have tøjet hængende fremme, til gængæld giver det overblik, siger Anitta.