Jul i designerens parcelhus
En adventskrans, et juletræ og et par stilleben eller tre. Så er der hyggelig julestemning hos stylist Charlotte Østergaard
Der skulle være plads til at bage julekager, da Charlotte Østergaard og Jacob Christensen stod over for en større renovering af deres 70’er-hus på 172 kvadratmeter. Det endte med, at hele syv vægge blev revet ned for at få plads et stort køkken med en central kogeø. Siden Modulia-køkkenet på parcellen i Brabrand har stået færdigt, har det været centrum for familiens Store Bagedag den første lørdag i december. Her tropper alle op med hver sin juledej, som både voksne og børn har stor fornøjelse af.
„Når vi samler hele familien til julebagning, er vi 18, men selv om vi er så mange, er køkkenet stort nok til, at vi alle kan være der. Det er superfunktionelt,“ siger Charlotte.

Parcelhuset fra 1970 i skæret fra den nedgående vintersol. Charlotte og Jacob valgte huset for dets beliggenhed tæt ved skov og strand.

Charlotte har udeladt selve spejlet i rammen fra Ikea som en humoristisk og overraskende effekt. Det farverige tapet er købt hos Mandrup-Poulsen Tapeter. Den sorte bænk er en gave, mens konsolbordet er skabt af en hylde og ben fra Ikea, der er blevet malet sorte. De store, italienske gulvfliser er fra Flisegalleriet.

Knagerne i rensdyrform er fra Idemøbler, og bøjlerne har Charlotte fundet hosfra Hay.

Den sorte lampe og de ophængte tallerkener er fundet hos Idemøbler. Charlotte har lavet et lille, pink kors på den ene tallerken på en perleplade. De brune vaser i mundblæst glas er købt på Aros.

Den sorte lampe og de ophængte tallerkener er fundet hos Idemøbler. Charlotte har lavet et lille, pink kors på den ene tallerken på en perleplade. De brune vaser i mundblæst glas er købt på Aros.

De store, hvide pendler over spisebordet er fra Ikea. Bordet, som Charlotte har tegnet, er udført af den lokale smed. Bordpladen er en autolakeret mdf-plade, påsat ben i blankt stål. Puderne på ‘Syver’-stolene har Charlotte selv syet, og hun er også den kreative kraft bag de små kunstværker på væggen.

Charlotte synes, gentagelser er kedelige og prøver altid nye farver af i sin julepynt. I år står blå for tur, men næste år er der helt sikkert en anden farve, der skal testes. Her er det pynt fra Netto, Ikea, og Idemøbler, mens lyseholderne med hjerte er fra Kvindesmedien på Christiania.

Papmache-springbukken er købt på gaden i Sydafrika og er blevet udsat for neonfarvet spraymaling. Det sort-hvide køkken er fra Modulia, og her har parret valgt en Corian-bordplade, et Vola-armatur og hårde hvidevarer fra Siemens.

For at skabe en varm stemning i spisestuen har parret sat et brunt tapet med træ-mønster op. Tapetet, der er købt hos Tapetforum, står flot til 70’er-stilen i resten af huset.

Sengene er fra Idemøbler. Gavlen er hjemmelavet på en plade betrukket med stof og knapper.

De hvide grene er bambuspinde, der har været brugt som dekoration til søsterens bryllup. Her er de genbrugt som minijuletræer ved at sætte dem i spænd i vinduet. Pynten er en blanding af bast-stjerner fra Ikea og kugler sat på hvid lædersnor.

På Amalies værelse giver et fint tapet fra Tapetforum liv til rummet. Lamperne er loppefund, som er blevet spraymalet.

I modsatte ende af værelset har Amalie en lille frisørsalon holdt i lilla og guld.

Badeværelset er det eneste, som parret har bevaret i husets oprindelige stil.
