Her bor Cecilie Løndal Simonsen (32), indkøber hos Normann Copenhagen.
Hvor Den 41 kvadratmeter store andelsbolig ligger på Værnedamsvej i smørhullet mellem Vesterbro og Frederiksberg.
Din internetbrowser er desværre uddateret. Denne side understøtter beklageligvis ikke forældede browserversioner.
Sådan opdaterer du din browserHer bor Cecilie Løndal Simonsen (32), indkøber hos Normann Copenhagen.
Hvor Den 41 kvadratmeter store andelsbolig ligger på Værnedamsvej i smørhullet mellem Vesterbro og Frederiksberg.
En interiør-entusiast uden Instagram-profil? Det hører efterhånden til sjældenhederne, men Cecilie Løndal Simonsen er en af dem. Som indkøber hos Normann Copenhagen har hun en naturlig interesse for interiør, og hun har fingeren på pulsen, hvad angår trends og tendenser. Men hun foretrækker at lade sig inspirere af rejser, arbejde, familie, netværk og interiørbutikker. Og boliginspiration fik Cecilie god brug for, da hun for to år siden overtog lejligheden på Frederiksbergs Petite Paris, Værnedamsvej. For at optimere de bare 41 kvadratmeter valgte Cecilie at indrette hjemmet med lyse nuancer på de store flader som vægge, lofter, køkken og opbevaring.
– Jeg kan godt lide at holde de store flader som et hvidt lærred. Både fordi det er en lille lejlighed, og fordi jeg altid falder for farve rpå møbler, kunst og accessories. Er kulissen lys, kan jeg nemmere gøre, hvad jeg vil. Jeg behøver ikke tænke over, om det passer ind i alt muligt andet, fortæller hun.
Gulvene har Cecilie til gengæld malet i en sart lyserød farve for at give udtrykket et twist.
– Det er vigtigt, at der er noget skævt. Noget, der viser, hvem der bor her. Ellers bliver det for kedeligt, siger hun.
For at udnytte pladsen i mini-lejligheden har Cecilie samtidig taget nogle praktiske valg. Eksempelvis består soveværelsets opbevaring af skabe over sengen og en kommode skjult under skrivebordet.
– Mange ville nok vælge højskabe og placere dem i hjørnet, men jeg synes, det giver noget ekstra rummelighed at udnytte pladsen i højden på en anden måde, siger hun.
De sparsomme kvadratmeter kræver samtidig, at hun er nøje med, hvad der kommer inden for døren.
– Jeg prøver at leve efter den regel, at når der kommer noget nyt ind, skal der noget ud. Det er ikke altid nemt, og jeg kan godt savne flere kvadratmeter. Omvendt kan jeg godt lide tanken om, at alt, der er her, er noget, jeg holder af, fortæller hun.
Inden længe kommer Cecilies æstetiske sans og kreative tilgang til indretning igen på arbejde. Hendes kæreste flytter nemlig ind, og derfor skal de 41 kvadratmeter optimeres, så de fungerer til to.
– Vi skal finde mere skabsplads på en eller anden måde, særligt til bøjletøj. Og så vil min kæreste gerne have en sofa, som indbyder mere til afslapning til to personer, fortæller hun.
Det er heldigvis en udfordring, som Cecilie ser frem til.
– Jeg er allerede begyndt at tygge lidt på nogle idéer. Blandt andet til, hvordan vi får mere opbevaring ind under sengen, og hvordan vi kan få plads til bøjletøj – uden at det vælter ned over os! griner Cecilie.
PÅ BILLEDET Cecilie har valgt et rundt bord. Det passer godt til en lille lejlighed, fordi det er nemmere at komme omkring og klemme en ekstra stol ind, når der er gæster. Spisebordet er fra Ikea, pendlen fra Le Klint og stolene et arvestykke, mens den gule plakat er lavet af John Kørner og den sort-hvide fra Han København. På bordet står en Ikea-vase, en skål fra Worsaae og en lysestage købt hos Stilleben.
Galleriet fortsætter efter annoncen
PÅ BILLEDET Cecilie har malet gulvene i lejligheden i en sart lyserød farve for at give indretningen et twist. Ellers er de store flader holdt i hvidt for at få mest muligt lys ind og få rummene til at fremstå større.
GULVFARVE Icing Sugar fra Jotun.
Cecilies favoritmøbel
– Kaare Klint stolen – egentlig en lidt ’kedelig’ klassiker, men den har fået et fedt twist i et collab med Huit Denim. Jeg bliver bare glad, når jeg ser på den.
PÅ BILLEDET Gulvlampen fra Vitra er den nyeste tilføjelse til stuen – den giver et blødt lys og en afslappet stemning. Safaristolen er fra et samarbejde mellem Carl Hansen & Søn og Huit Denim, mens lænestolen er fra Norman Copenhagen, sofabordet fra Gubi og lysestagen fra Skultuna.
Galleriet fortsætter efter annoncen
Cecilie har placeret sofaen midt på væggen – det giver et lettere, mere luftigt udtryk. Sofaen er fra Normann Copenhagen og puderne fra Aiayu.
IDÈ Skal det være let? Giv dit stilleben nyt liv med et lys i en farve, der skiller sig lidt ud.
Galleriet fortsætter efter annoncen
Cecilie køber ofte langstilkede blomster og placerer dem i den blå vase, hun har fundet i New York. Bogen under markerer vasen og gør blomsterne til et lille stilleben i sig selv.
Cecilies køkken hører nok til et af landets mindste. Bordet fra Trævarefabrikernes Udsalg er praktisk, da det kan klappes ned, hvis der er behov for det. Taburetten er fra Skagerak, mens maleriet og plakaten over bordet er fra galleriet HannemannLund.
Galleriet fortsætter efter annoncen
De sparsomme kvadratmeter i køkkenet er enkelt og let indrettet – og fremfor alt udnyttet optimalt endda med en lille, hyggelig hylde i vinduet. Køkken og greb er fra Ikea, mens træhylder og hyldeknægte er fra Trævarefabrikernes Udsalg og elkedlen på kogepladen fra Hario.
– Keramik. Det er en del af oplevelsen og med til at skabe et hjem. Jeg vil aldrig servere mælk til kaffen direkte fra kartonen, men altid i en lille keramik-kande, det er med til at skabe stemning omkring mine gæster. Som en lille gestus til det gode selskab.
Galleriet fortsætter efter annoncen
Et lille indhak i køkkenet giver en eksta hylde til afsætning og fine ting. Stofservietterne er fra Aiayu, skærebrættet fra Skagerak og keramikskålene fra Worsaae.com.
Cecilie laver sjældent mad, da hun bor i et område fyldt med lækre takeaway-muligheder. Fladbrødene er eksempelvis takeaway fra Mahalle. Den stribede keramikskål er købt i Paris og den anden fra Worsaae.com.
Galleriet fortsætter efter annoncen
· Tag noget ud, når der kommer noget nyt ind. Du behøver ikke tage præcis to skåle ud, når der kommer to nye ind, men holder du dig overordnet til den regel, er der større chance for, at du vil trives i en lille bolig. Det gør boligen overskuelig og rar at være i.
· Tænk i kubikmeter frem for kvadratmeter. Udnyt fx pladsen over og under senge og borde til opbevaring – og hæng din bogkasser vertikalt frem for horisontalt.
· Tænk multifunktionelt. Fx kan en lang bordplade oven på en kommode til tøj bruges som skrivebordsplads.
· Hold gulvplads fri – særligt i hjørnerne, i stedet for at udnytte hver en centimeter. Det giver et luftigt og større indtryk. Placér fx en sofa midt på en væg eller ude i rummet fremfor i et hjørne.
PÅ BILLEDET Puderne er fra Aiayu og Tekla, mens stolen er designet af Muller Van Severen og plakaten af Mads Juel. Under loftet har Cecilie hængt en række skabe til opbevaring, så udtrykket stadig et let og luftigt. Rispapirlampen er fra Hay.
Multifunktionelle møbler er et must, når du bor småt. I soveværelset har Cecilie indrettet en kontorplads, hvor skrivebordet er en lang plade, der i den ene ende støtter på en kommode. På væggen hænger en Matisse-plakat, mens kasserne i træ og metal er loppefund og gavepapiret fra Norman Copenhagen.
Galleriet fortsætter efter annoncen
Potteskjuleren er fra Skagerak, lysestagen fra Normann X Brask Art Collection og postkortet fra Palais De Tokyo i Paris.
Spejlene er begge vintagefund og kommoden fra Ikea, mens fade og skåle er et miks af Flying Tiger, vintagefund og gaver. Perlesmykkerne er fra Pura Utz.
Galleriet fortsætter efter annoncen
IDÈ Brug smukke skåle og fade til at holde orden på smykker og andre småting.
Plantegning.
Galleriet fortsætter efter annoncen
Med Bolig Magasinets nyhedsbrev får du tips & tricks, masser af skøn inspiration til dit hjem og spændende boligreportager.
Ja tak, jeg vil gerne modtage Bolig Magasinets nyhedsbrev med spændende artikler og markedsføring om Bolig Magasinet via e-mail. Du kan til enhver tid afmelde dig igen via afmeld linket. Læs mere