Lys lejlighed proppet med unikke løsninger
Kreativiteten slog gnister, da designparret Signe Maldubine Nørgaard og Ulrik Foss overtog 119 slidte kvadratmeter. Resultatet er et lyst hjem med et hav af unikke løsninger.
Et særligt talent skulle der til
Her bor Signe Maldubine (39), konsulent, foredragsholder, designer, Ulrik (37), designer, formgiver, håndværker, tv-vært, og Tor (9). Læs mere på Deformcph.com.
Boligen er en 119 kvadratmeter stor andelslejlighed på Vesterbro i København, der oprindeligt var splittet op i to små lejligheder.
Unikt univers
Nogle mennesker har et helt særligt talent for at se smukke, praktiske løsninger, hvor andre ser uoverkommelige udfordringer. Sådan er Signe Maldubine Nørgaard og Ulrik Foss, der har design- og interiørfirmaet Deform. Og det talent fik de i den grad brug for, da de overtog 119 slidte kvadratmeter på Vesterbro i København.
“Vi har efter mange år sammen en perfekt, glidende arbejdsfordeling. Og med denne bolig måtte vi næsten kaste det hele op i luften og bryde elementerne om,” fortæller Ulrik.
Lejligheden var nemlig ikke bare slidt. Den bestod af to mindre lejligheder med hver deres bad og køkken, mørke, ufuldstændige løsninger og grimme syntetiske gulve, der alt sammen skulle forvandles til en samlet enhed – allerhelst lys, åben og indbydende.
BILLEDE Spisebordet i egetræ og linoleum er designet af Deform, stolene er Arne Jacobsens T-stol, og den store fotostat er af Bo Egestrøm Andersen. Lampen over bordet er et loppefund.
IDE Brug en stor, industriel lampe til at skabe blikfang over bordet.

Unikke løsninger til alle rum
Heldigvis er Ulrik og Signe Maldubine vant til at tænke ud af boksen. Gulvene blev brækket op, mure blev revet ned, og charmerende hjørner fundet frem. De to badeværelser fik hver deres funktion, så der nu er et baderum og et toilet. Samtidig blev køkkenet åbnet op til stuen og væggene spartlet med farvet spartelmasse, som står flot til det stringente, hvide køkken.
“I sådan et gammelt køkken er der en fantastisk masse rør og hjørner. Vi valgte derfor at lave en glat flade udadtil og i stedet indrette bag fladerne. Til overfladen valgte vi en enkel vej og brugte IKEAs grundsortiment. Det indvendige i skabene er derimod håndlavede, unikke løsninger, så hvert skab har sin egen farve og funktion,” siger Ulrik, der har malet skabenes indmad i smukke nuancer af grøn og petroleum.
I dag fremstår lejligheden let og lys, fyldt med eget design, smuk kunst og skræddersyede løsninger, der både tilgodeser praktik og æstetik. Et eksempel er vinduet, der sidder i en gammel døråbning mellem stuen og køkkenet. Døren skulle egentlig blændes i renoveringen, men i stedet for at lukke helt af og spærre for lyset, fik parret idéen til at sætte et vindue i og lave opbevaring under. Og der er mange andre kreative eksempler.
“Vores seng endte med at blive noget helt særligt. Vi ønskede at kunne se ud ad vinduet og havde en drøm om at hæve os op i et niveau lige under loftet. Samtidig manglede vi opbevaringsplads. Løsningen blev en seng med skabe som bund og med en lidt podieagtig form - nærmest som en kube kastet midt på gulvet,” fortæller Signe Maldubine.
BILLEDE Sofabordet er parrets eget design. Sofaen og spejlet på væggen er fra Hay, og det gamle litografiske tryk er et arvestykke tegnet af B. Gru.
IDE Giv din billedvæg liv ved at mikse forskellige former.

Farven blå går igen
Maleriet af Anne Juul Christoffersen har i høj grad været med til at bestemme farverne i lejligheden.
IDE Skab en let, luftig følelse ved at sætte et vindue i væggen eller som her i en gammel døråbning.

Åbent køkken med enkle overflader
"Med denne bolig måte vi næsten kaste det hele op i luften og bryde elementerne om."
Køkkenet er blevet åbnet op for at skabe mere lys og lethed. Rummet er præget af enkle overflader og geometriske former. Taburetterne og spisebordet i egetræ og linoleum er designet af Deform, mens stolene er Arne Jacobsens T-stol.
IDE Hvide gulve er den perfekte, rolige base, hvis du som Ulrik og Signe Maldubine elsker møbler i træ.

Korkbænk og loppefund
Familiens Beoplay-højtaler har fået plads på en korkbænk fra IKEA sammen med en lille lampe fra et loppemarked.

Signe Maldubine og Ulrik
Den største udfordring ved ombygningen:
“Ikke at have køkken i en periode. Vi havde et slags komfur med en kogeplade, der kun havde en temperatur, så alt hvad vi fik i flere uger, skulle kunne tåle en ret høj stegetemperatur. Og så boede vi på madrasser rundt om i lejligheden i takt med, at rum blev inddraget og bygget om, og det er jo temmelig bøvlet.”
Signe Maldubines favorit inspiration:
“Jeg søger ikke målrettet inspiration, men når jeg har plukket blomster, giver det fx anstød til forandring af farvesammensætning og omrokering, når jeg skal placere dem. En lille ting kan være med til at ændre fokus eller farvetema. Vi tager altid masser af billeder, uanset hvor vi er, og billeder er super som inspiration.”

Konstraster mødes
Den ene væg i køkkenet er malet med spartelmasse fra Kabe. Det rå look er blødt lidt op med en gammel trappestige, et lille bord og en knage fra Normann Copenhagen.

Udgang til altan
Bænken på altanen har Ulrik krejlet sig til på lossepladsen. Taburetten i forgrunden er derimod fra Deform, mens den redesignede RA-lampe af Piet Hein er fra Lampemesteren.

Vindue i døren
Den ekstra dør mellem stuen og køkkenet skulle egentlig blændes, men i stedet for at lukke helt af og spærre for lyset, fik parret idéen til at sætte et vindue i og lave opbevaring under. Smart!

Plads til inspiration
Parret har lavet en opslagstavle af en bordplade i kork fra IKEA, den bliver brugt til inspiration og smukke fotos.
IDE Har du en åben planløsning? Brug vægfarver til at markere overgangene, så du skaber et rum i rummet.

Et hjørne til fordybelse
Hæng forskellige lamper sammen i en gruppe. Gå efter et ulige antal, og hæng dem tæt, men ikke så tæt at de rører hinanden.

Koboltblå og eget design
Den koboltblå væg i soveværelset understreger rumfornemmelsen. Tøjstativet er designet af Deform og kan skilles ad efter behov.

Sov sødt i højden
Sengen er bygget på skabselementer fra IKEA, så parret har udsigt fra sengekanten og plads til opbevaring under. Lamperne er loppefund og tæppet og puderne fra Hay.

Badeværelse med karakter
De to små badeværelser har fået hver deres funktion, så der nu er et baderum med smukke spartlede vægge og et toilet med grovfilsede vægge og glitrende detaljer.

Et spejl med funktioner
Det flotte spejl på væggen er designet af Deform og er konstrueret, så det kan slås ud og vinkles fra forskellige sider.

Plantegning af lejligheden
