Kom med indenfor i Pernille Rosendahls smukke hjem med IKEA og klassikere
Da hun overtog lejligheden i 2016 var den et dødsbo. Siden har sangerinden forvandlet de 143 kvadratmeter til et stilsikkert helle.
I 2019 fandt sangerinde og iværksætter Pernille Rosendahl sammen med tidligere Venstre-politiker Kristian Jensen, og nu er tiden kommet til at parret skal finde deres første fælles hjem.
Det betyder et vemodigt farvel til Pernilles lejlighed på Frederiksberg ved søerne i København, som hun har sat til salg, efter at have boet der siden 2016.
- Lejligheden er helt vidunderlig med et helt utroligt lysindfald. Vi elsker at bo her, og det er med et kæmpe stik i hjertet, at jeg sætter til salg. Men nogle gange viser livet, at man skal noget andet og videre, siger hun til Boligmagasinet.dk.
LÆS OGSÅ Sofie Linde og Joakim Ingversens gennemført personlige hjem
Den 143 kvadratmeter store lejlighed på fjerde sal var et dødsbo, da Pernille i sin tid overtog den.
Siden er den blevet til et stilsikkert helle for sangerinden, der vægter lidt, men godt, dansk design og farver over hvide vægge - uden det bliver voldsomt.
- Der er mange i dag, som er enormt modige med meget vilde farver. Jeg har også tidligere haft andre farver, men jeg kan bare godt lide, når det er ligesom om, at man får et kram af rummet. Og så arbejder jeg rigtigt meget hjemme fra. Når jeg laver projekter, hænger der papirer på alle væggene. Jeg bruger væggene som en stor opslagstavle. Derfor har jeg også brug for, at der ikke hænger så meget på dem, sagde hun i en kampagne med Illum i 2020.
Nøgleordene for hendes indretning er designklassikere, kunst og mørkt træ - med et par velvalgte IKEA-fund - kan du spotte dem?
Kom med indenfor i Pernille Rosendahls lejlighed
I spisekøkkenet giver de enkle hvide slagterklinker med hvid fuge snerten af industri uden det bliver for brutalt. Den perfekte kontrast til det varme træ og keramikfundene, der hænger flere steder på væggene i køkkenet.
Fra køkkenet er der udgang til terrassen. Pendlerne over køkkenet er Vilhelm Lauritzens ikoniske 'Radiohuspendel' for Louis Poulsen.
Altanen er foruden elevatoren et kæmpe bonus ved lejligheden, der ikke er alle forundt i hovedstaden. Sangerinden har indrettet den med bambusmøbler og grønne planter og "er derude hele tiden," siger hun.
Der hænger ikke meget på væggene i lejligheden, så dét der hænger, er nøje udvalgt kunst som her i køkkenet, hvor et indrammet linoleumstryk har fået æresplads.
Det er det gode, klassiske design, der er prioriteret i Pernilles lejlighed. Sofaen er The Mayor fra &Tradition i valnød, sofabordet er af Henning Nørgaard i træ og glas og væglampen er Journey af Signe Hytte for &Tradition.
Fra køkkenet er der kig ind til stuen, hvor endnu en klassiker har fået plads overfor sofaarrangementet: Little Petra fra &Tradition i valnød og fåreskin.
I soveværelset har Pernille valgt en smuk grå nuance som baggrund for den smukke seng i træ og flet af Sebastian Cox. Gulvlampen er et af de velvalgte Ikea-fund, der virkelig kommer til sin ret i det stilsikre miks.
Som i de øvrige rum mikses det varme træ med køligere rammer til et roligt og lækkert udtryk.
Selv på badeværelset er det varme træ blevet inviterte indenfor i form af vaskens stel, mens de hvide klinker fra køkkenet er ført videre for et sammenhængende udtryk på tværs af rum.
Stilen fra resten af hjemmet er også ført gennem teenage-sønnen Tristans værelse, der har fået lidt ekstra drama med blå vægge, karme og paneler.
Et andet af Pernilles Ikea-hits er skabene på Tristans værelse, hvor to af de eftertragtede Ikea Stockholm 2017-skabe bor.
LÆS OGSÅ Denne lejlighed fik Sara til at droppe international modelkarriere: "Jeg flytter aldrig herfra"