Se, hvordan Michael og Marie-Louise vendte det hele på hovedet, da de skulle male deres lejlighed

Det er en misforståelse, at det kun er på væggene, du kan lege med maling. Sådan lyder det fra parret, der er denne uges Instagrammer. Kom indenfor og se, hvordan det ser ud, når man tænker ud af boksen med en pensel i hånden.

© @kvadrat1670

I en 88 kvadratmeter stor herskabslejlighed på Vesterbro bor 33-årige Michael og 26-årige Marie-Louise. Parrets ældre lejlighed er beliggende ved Enghave Plads, som var deres absolutte drømmelokation.

Ved overtagelsen trængte lejligheden til en kærlig hånd, og selvom parret hverken er håndværkere eller har erfaring med renoveringsprojekter tog de alligevel kampen op for at skabe en base, der emmer af god stil og ikke mindst ro.

Sammen med venner og familie har de forvandlet den ældre lejlighed til et smukt hjem, som stadig er tro mod lejlighedens alder. De har beholdt det oprindelige stuk og rosetter og har indrettet sig i en gennemført stil med en tydelig rød tråd, der indgyder til ro og afslapning uden for mange dikkedarer men med fokus på kvalitet og gennemførte DIYs.

Herunder kan du læse mere om parrets anderledes tilgang til malerprojekter og høre, hvad de drømmer om at eje til boligen.

© @kvadrat1670

Hvad er tanken bag din Instagramprofil, og hvad vil du gerne opnå med den?

Formålet har nok ændret sig lidt løbende. Da vi startede med at renovere sidste år, var profilen mest af alt en dagbog for os selv, venner og familie. I dag er det blevet til et kreativt frirum, hvor jeg især nørder styling og detaljer.

Det mørkeste valg i lejligheden er køkkenet, som er fra &Shulf og er valgt i en mørk grålig nuance med messingdetaljer.

© @kvadrat1670

Køkkenets skæve vinkler har kompliceret indsættelsen af køkkenet men er alligevel lykkedes på fineste vis. Her har den skæve vinkel givet mulighed for opbevaring og skærebrætter og andre fine sager.

© @kvadrat1670

Køkkenøen med siddepladser er parret særligt glade for og bliver brugt næsten dagligt.

© @kvadrat1670
© @kvadrat1670

Hvad håber du, folk tænker om dit hjem?

At stilen er gennemført og med respekt for de originale detaljer og det område, den ligger i.

Hvad håber du, de ikke lægger mærke til?

Alt rodet i vores skuffer. Jeg har virkelig svært ved at slappe af i synligt rod, men jeg er desværre også lidt af et rodehoved, så i stedet roder det bare i køkkenskuffer og skabe.

Hvad er det vigtigste, du tænker over, når du skal i gang med at indrette et rum?

Den røde tråd. Målet er helt klart, at alle rummene herhjemme tydeligt afspejler stemningen i resten af lejligheden. Man skal helst ikke være i tvivl om, hvilken lejlighed man står i, når man træder ind i et af lejlighedens rum.

Gardinerne er fra Anddrape, stolene er Eames og lampen er fra Flos.

© @kvadrat1670

Den store guldpalme er blevet et statement piece i stuen og giver noget højde til rummet.

© @kvadrat1670

Tæppet fra Hay indhyller stueområdet på afgrænset og smuk vis. Sofabordet er fra Materdesign, og lampen er Gubi.

© @kvadrat1670

Frama-reolen med det lyse træ passer perfekt ind i lejlighedens stil og giver en fin afsluttethed til endevæggen. Den spanske stol pynter smukt i hjørnet.

© @kvadrat1670
© @kvadrat1670

Hvem inspirerer dig i forhold til boligindretning?

Jeg er meget inspireret af tendensen omkring slow living; valg af gode og langtidsholdebare materialer, design der kan holde i mange år og kvalitet frem for kvantitet. Vores lejlighed kan måske for nogle synes tom, men for os giver det både ro og god mening kun at omgive os med ting, vi har lyst til at beholde i mange år.

Hvad er dit seneste køb til hjemmet?

Det seneste store køb må være den spanske stol, som forhåbentlig kommer til at få en masse fin patina med årene.

Hvad er dit bedste indretningstip på budget?

Hvis der skal males, så prøv panelerne næste gang i stedet for den ene væg. Hvis der ikke skal være maling involveret, så kan en stor og høj plante virkelig gøre meget for rumfornemmelsen. Der er for nyligt flyttet en stor guldpalme ind herhjemme, og den indtager virkelig stuen på fin vis.

Det populære spejl fra Ferm Living hænger i gangen ind til soveværelset og giver udsyn til køkkenet.

© @kvadrat1670

Sengetøjet og tæppet er fra Compliments Design, skabene er fra Ikea, lampen er fra &tradition og gardiner er ligesom inde i stuen fra Anddrape.

© @kvadrat1670

Et lille indhak i væggen har med hjælp fra en malet MDF-plade fået en ny funktion, hvor hudpleje, et spejl og parfumer har fået en fin plads.

© @kvadrat1670
© @kvadrat1670

Det fine sengebord er hjemmelavet og er toppet med en marmorplade.

© @kvadrat1670
© @kvadrat1670

Hvad er du allermest tilfreds med i dit hjem?

At vi selv har renoveret lejligheden. Det er så tilfredsstillende at vide, hvilket arbejde vi og flere af vores venner har lagt i lejligheden. Det bringer en masse gode minder frem.

Hvad får du flest kommentarer for i din indretning?

Den rolige stemning, der præger mange af rummene herhjemme. Farverne er gerne tone i tone og altid afdæmpede. Det giver en dejlig ro sammen med det bløde lysindfald bag de transparente gardiner.

Hvad synes du er den største misforståelse, når det gælder indretning?

At det kun er på væggene, at man kan lege med maling. Vi har vendt det på hovedet herhjemme og givet væggene den lyse tone og panelerne den mørke tone for at skabe en masse dybde. Flere kaster sig også ud i de malede lofter nu, og det er virkelig fedt, at der ikke længere kun eksisterer den ene kontrastfulde, malede væg.

Fra soveværelset er der mulighed for at gå ud på den fine, lille altan, som er pyntet med et sortmalet havesæt og planter.

© @kvadrat1670

Den lille fordelingsgang deler døre med soveværelset, badeværelset og kontoret.

© @kvadrat1670

Guldarmaturet er fra Primy, og spejlet er fra Moebe.

© @kvadrat1670

De indbyggede fliserhylder bliver brugt til en masse opbevaring i de lyse kasser fra Hay.

© @kvadrat1670

I parrets tidligere hjem var lejlighedens badeværelset blot 1,5 kvadratmeter, og de priser sig nu lykkelige over deres 3 kvadratmeter badeværelse, som kan rumme en seperat brusekabine. Valget med glaslåger giver en flot effekt til badeværelset.

© @kvadrat1670

Hvis du ikke skulle tænke på penge, hvad drømmer du så om at eje til boligen?

Et marmorspisebord hvor både sokkel og bordplade står skulpturelt – Rue Verte laver sådan et smukt og ikke mindst dyrt et af slagsen. På den lidt mere realistiske, dog stadig dyre, front måtte Gubis plyssede Stay Lounge Chair gerne flytte ind.

Er der noget i dit hjem, du er sikker på, også er der om 10 år?

Frama-reolen på endevæggen i stuen drømmer jeg om at bygge videre på de næste mange år. Alle skamlerne med naturlæder på sædet er virkelig også favoritter. Og så selvfølgelig den spanske stol, der skal patinere en masse de næste 10 år.

Hvad er det næste, du vil kaste dig over derhjemme?

Jeg har lidt et ønske om at lave en større udgave af søjlen i stuen, men jeg skal lige have fundet det helt rigtige stykke marmor til toppen. Vi har også snakket lidt om en udgave af søjlen som spisebord. Men nu må vi se. Jeg starter lige med bare at lave en søjle til. Den er jeg virkelig blevet glad for herhjemme.

Hvilke ”oversete” eller små bolig-Instagramprofiler følger du selv, som du synes fortjener lidt larm?

@poppelhuset_silkeborg har den smukke patriciervilla ved Silkeborg Søerne, de virkelig har forvandlet til en perle. @mitlaegehus har nogle af de smukkeste høje paneler, jeg længe har set. Og så er @mc.norgaard exceptionel god til det med danske designklassikere og keramikfund i sin lejlighed på Vesterbro.

En fin kontorplads, som bliver en integreret del af rummet. Kontormøblerne er velvalgte og passer fint ind i parrets minimalistiske smag. Stolen er fra Frama og plakaten er fra PaperCollective.

© @kvadrat1670
© @kvadrat1670
© @kvadrat1670