Se, hvordan Naja og familien har indrettet sig lyst og lækkert på 90 kvm
Kig indenfor hos kunstner Naja Tolsing og hendes familie, der har skabt en lys oase, der emmer af plads og misundelsesværdig ro.
Der er sol og kig til himmelen hjemme hos kunstner og gra- fisk designer Naja Tolsing og arkitekt Kristian Rehder. Parret har boet i baghuset på Frederiksberg sammen med sønnen Andreas siden 2010, hvor de downsizede fra en større lejlighed til en treværelses på lige omkring 90 kvadratmeter. Her er den plads, de skal bruge – hverken mere eller mindre.
– Jeg kan godt lide tanken om, at man har det, man skal bruge, store lejligheder med rum, der aldrig bliver brugt, tiltaler mig ikke, fortæller Naja.
Lejligheden er kompakt, men føles større, end den er. Her er luft omkring møblerne og en ryddelighed, som følger med et hjem, hvor alting har en plads.
– Vi brugte tid på at tænke og tegne lejlighedens grundplan og alle de indbyggede løsninger, inden vi renoverede. Det var fx vigtigt, at det ikke føltes mærkeligt, at køkkenet ligger i stuen, da vi åbnede op mellem de to rum. Den lille køkkenø markerer afgrænsningen, hvor skabene mod stuen har papirer og tuscher, og på den anden side køkkenting, forklarer Naja.
De mange indbyggede skabe og møbler i birkefiner gør, at rummene føles overskuelige.
– Det giver sammenhæng, at vi har brugt de samme materialer i alle lejlighedens rum. Det er et helt klassisk arkitektgreb at bygge i birkefiner, og du kan bygge alt muligt med det. Det er uforfinet og rustikt, og du kan bruge det overalt – så det har vi gjort, siger hun.
Plads til kunstneren
Det er vigtigt, at der er orden, og at tingene nemt kan finde deres pladser, når man arbejder i krydsfeltet mellem kunst og design, som Naja gør. Og så er der de byggeprojekter, som især Kristian kan lide at rode med.
– Vi er begge meget kreative mennesker, og for mig er det vigtigt, at der er ro omkring mig, når jeg skal have det kunstneriske kaos ud af mit hoved. Det er smukt hos andre folk, når de har mange ting – men jeg har brug for lys, ro og renhed. Først der kan jeg ‘smide en bombe’ på mit arbejdsbord, men så rydder jeg op igen. Det er en del af min proces, inden jeg går i gang med store projekter – at rydde op omkring mig, forklarer Naja.
Som grafisk designer arbejder Naja meget foran skærmen, som kunstner er det med papir og saks, hvor hun klipper i magasiner og sætter tingene sammen på ny i sin collagekunst.
– Jeg går egentlig ikke så meget op i, hvornår det ene felt skifter til det andet. Om det er kunst, arkitektur eller mode – det er der, midt i det hele, jeg synes, det bliver sjovt. Jeg kan i virkeligheden godt lide, når der ikke skelnes så meget mellem, hvad tingene er. Jeg kan både være poetisk og strømlinet på samme tid, og kan også finde på at lave en lille akvarel midt i det hele, fortæller Naja.
Idé Gør looket ekstra lyst og let med en luftig buket i sarte toner.
PÅ BILLEDET Dagslyset strømmer ind i alrummet fra begge sider. Sofabordet har Kristian bygget af en bogkasse i birkefiner, et materiale der går igen i hele lejligheden. Sofaen er fra Erik Jørgensen, mens daybedden, glasfadet og Lyngby-vasen er vintagefund.

HER BOR Naja Tolsing, grafisk designer og collagekunstner, Kristian Rehder, partner og arkitekt hos Primus Arkitekter, og Andreas på 14 år.
HVAD Familien bor i en treværelses lejlighed på 90 kvadratmeter på Frederiksberg.
LÆS MERE Følg Naja på @najatolsing og Thetolsingcollection.com.

Naja bruger gallerihylden som et mini-laboratorium, hvor hun sætter nye collager, så hun kan gå og danne sig en mening om dem.

Najas favoritter på Instagram
@ohdecollage
@no24.dk
@studioxviaduct
@ingasempe
@artekglobal
@roseeken
@farshad.farzankia
PÅ BILLEDET Den lange gallerihylde giver en levende og foranderlig stemning i stuen. Sakselampen er et vintagefund.

Den lille bakke i birkefiner er en prototype, som Kristian har lavet til butikken No24, som Najas søster står for. Keramikken er fra Anne Black.

Najas bedste tips til små hjem
- Brug indbyggede møbler til at understrege linjerne i et rum, en slags ekstra væg, du kan gemme ting af vejen i. Du kan fx gøre et lavloftet, smalt rum mere åbent ved at bygge en skabsvæg i bunden af rummet, det gør det lettere at møblere og kan også bruges til fx at gemme mindre kønne installationer, fx eltavlen i entréen.
- Rum med flere funktioner er gode i små lejligheder, fx et stort spisebord, som også fungerer som arbejdsbord. Eller som i vores soveværelse, hvor den lille arbejdsstation/makeupbord kan bruges, når jeg skal sidde med særlige collage-kollektioner, der ikke lige kan flyttes dagligt.
- Sørg for, at alt har sin faste plads, så bliver dit hjem mere ryddeligt.
PÅ BILLEDET Køkkenøen markerer grænsen mellem køkken og stue. Skabene mod køkkenet rummer tallerkener, kopper og andet køkkengrej, mens skabene mod stuen rummer Najas klippeværktøj.

Idé Bryd det lyse univers med stringente, sorte elementer.

På spisebordet står et lille, farverigt stilleben med lavastensplader fra File Under Pop og Murano-glas fra en ferie i Italien. Fotokunsten i baggrunden er af Casper Sejersen.

Naja henter inspiration til sine værker i magasiner og bøger, tekstiler og papir. Værkerne fås på @najatolsing, Thetolsingcollection.com og @no24dk.

Najas yndlingsspot
– Jeg elsker at sidde ved spisebordet. Det er her vi samles, og her jeg arbejder med mine collager. Det er ikke mange år siden, at vi fik det lange bord, som vi har i dag, og det har vi aldrig fortrudt, fordi det giver plads til løbende projekter samtidig med de daglige middage.
PÅ BILLEDET Spisebordet i det store, lyse alrum er et af Najas foretrukne steder at arbejde. Spisebordet er fra MA/U Studio og pendlen fra Tom Dixon, mens de sorte stole er fra Kevi og de hvide Arne Jacobsens ‘Myre’-stole.

I renoveringen åbnede Naja og Kristian op, så køkken, spiseplads og sofaområde er et stort, lyst rum. Parret har selv tegnet køkkenet i birkefiner og sort linoleum og fået håndværkere til at bygge det.

Najas favoritløsning i hjemmet
– Vores nyeste løsning med et enkelt møbleret soveværelse er superdejligt. Alt efter humør vælger jeg enten hvidt eller lyseblåt sengetøj for et køligt udtryk eller mørke, varme farver til dynerne, når det skal være mere hule-hyggeligt. PÅ BILLEDET Naja og Kristian har for nyligt givet soveværelset en makeover. Møblerne har de tegnet i fællesskab, mens Kristian har stået for at bygge dem. De lette, lyse gardiner og pendlen i papir understreger det rene, luftige udtryk.

Væglampen ‘Bellevue’ fra &Tradition er designet af Arne Jacobsen.

Makeupbordet er et af de møbler, parret har designet i fællesskab. Det er tænkt som en base for alle de små morgenritualer, og Naja mangler blot at finde det helt rigtige spejl.

Makeupbordet er lige som de andre diy-møbler i lejligheden bygget i birkefiner.

Lige nu er makeupbordet hjem for et af Najas små collageprojekter.
