Vasia har skabt de dejligste rammer for hende og sønnen på bare 60 kvm
Kan du få mere plads uden at få flere kvadratmeter? Svaret er et klart ja, hvis du spørger Vasia Moragianni. Hun har vendt planløsningen på hovedet i familiens lille Vesterbro-lejlighed og fået plads til både køkken-alrum, to værelser og en helt særlig sengeløsning på bare 60 kvadratmeter.

HER BOR Vasia Moragianni (39), Key Account Manager hos SameSystem, og sønnen Emil (7).
HVOR Familiens 60 kvadratmeter store lejlighed ligger på Vesterbro.
LÆS MERE Følg Vasia på @small_nordic_tales.
PÅ BILLEDET Det lyse køkken-alrum er hjemmets hjerte. Her er plads til leg og sjov, men også til at have gæster på besøg, slappe af og koble af. Pendlen er fra Søstrene Grene og sofaen fra Sofacompany, mens plaid og puder er fra H&M Home.

Når kvadratmeterne er få og rummene små, kan det være noget af en udfordring at få indretningen til at gå op.
Men med de rigtige løsninger, smarte møbler og en god portion kreativitet lykkedes det Vasia Moragianni – også selv om Vesterbro-lejligheden er bare 60 kvadratmeter stor.
– Det var vigtigere for mig at have råd til oplevelser og rejser i stedet for at have en stor, dyr lejlighed. Og da jeg kom ind i denne lejlighed første gang, fik jeg virkelig gode vibes. Jeg kunne sagtens se mig selv og min søn, Emil, bo her, fortæller Vasia.
Men deres nye hjem havde kun ét soveværelse, en stue og et lille, lukket køkken. Derfor var det nødvendigt at tænke ud af boksen. Og det gjorde Vasia. Hun vendte planløsningen på hovedet ved at vælte væggen mellem det lille køkken og det gamle soveværelse.
Det har givet et stort, lyst alrum, som er blevet omdrejningspunktet for deres familieliv med alt fra madlavning og leg til lektier og gæster.
– Jeg elsker vores alrum! Jeg elsker at være sammen med min søn og have gæster på besøg. Så for mig var det vigtigt, at der var mulighed for begge dele, fortæller Vasia.
For at holde budgettet nede valgte hun at genbruge det gamle køkken, men i en ny opstilling, ligesom rummet er indrettet med nøje udvalgte møbler.
– Når man bor småt, skal man være god til at vælge de rigtige møbler. I alrummet har jeg eksempelvis en lille sofa, som er nem at flytte ind i soveværelset, når jeg har mange gæster og brug for mere plads i stuen. Desuden har vores spisebord udtræksplader, så jeg kan dække op til mange, men i hverdagen fylder det ikke meget i rummet, siger hun.
Magisk sengeløsning
I renoveringen lavede Vasia endnu en genistreg. Den tidligere stue blev delt op i to, så der blev et værelse til Emil og et soveværelse til hende selv.
For at udnytte gulvpladsen optimalt fik hun samtidig bygget en smart sengeløsning i væggen mellem de to rum. Vasias seng kan nemlig rulles væk ind under Emils seng på den anden side af væggen.
Det betyder, at den er gemt væk i dagtimerne, så der er plads til leg og hygge på gulvet, hvilket giver en følelse af at have mere plads, end der reelt er.
PÅ BILLEDET Ved at rive væggen mellem køkkenet og det gamle soveværelse ned har Vasia skabt et stort, lyst køkken-alrum. For at markere de forskellige zoner i det store rum har køkkenet en anden vægfarve end sofa- og spiseområdet, mens sofakrogen har en stor billedvæg.

FØR Oprindeligt var køkkenet et lille, lukket rum for sig selv.
EFTER Vasia har skabt et åbent køkken-alrum ved at vælte væggen mellem køkkenet og det gamle soveværelse. Selve køkkenet er det samme, men elementerne er placeret på en ny måde.
FØR Vasia og Emil delte værelse, der var soveplads i den ene ende og børneværelse i den anden.
EFTER Soveærelset blev inddraget til alrum, og åbningen til køkkenet (og den nye altan) har skabt en mere lys og luftig feeling i lejligheden.
FØR Den gamle stue var ikke så stor, men ellers fin og funktionel.
EFTER Vasia og Emil ville gerne have hver deres værelse. Derfor blev den gamle stue delt i to. Emil har en høj seng med en hule under, hvor Vasias seng også kan skubbes ind under, hvis de har brug for gulvplads til fx leg.
Det sjoveste (og mest udfordrende) ved renoveringen
– Jeg så virkelig meget frem til renoveringen! Det var en meget kreativ proces. Men det var også udfordrende at bo i lejligheden mens den blev renoveret, sammen med et lille barn og en masse kaos og støv.

IDE Brug kunst til at markere zonerne i dit alrum og dele rummet op.
VÆGFARVE S 1502 b fra Nordsjø
PÅ BILLEDET Vasia har også indrettet et lille spiseområde. Spisebordet og stolene er købt brugt på Dba.dk, mens spejlet på væggen er fra House Doctor. Bor du småt, er det en god idé at indrette med lyse, afdæmpede nuancer, som Vasia har gjort i familiens leverum.

Spisebordet kan slås ud, når der er gæster på besøg. Det er nemlig vigtigt for Vasia, at der stadig er plads til store middage med veninderne, selv om lejligheden er lille.

Lysestagen er fra Kähler og plakaten fra Das Rotes Rabbit.

Vasias næste projekt
– Jeg skal lave en væg med hylder og kontorplads i mit værelse. Det glæder jeg mig meget tid.

Vasias favoritløsning i hjemmet
– Jeg er virkelig glad for løsningen med sengen. Det giver mig et ekstra værelse, som har mange muligheder. Det er vigtigt, når man bor småt, og jeg kan godt lide at have luft omkring mig, så der ikke føles trangt.
PÅ BILLEDET Fra køkken-alrummet er der kig til Vasias lyse soveværelse, hvor de blålige nuancer går igen og skaber sammenhæng.

KALKMALING Devine fra Jotun Minerals
VÆGFARVE Washed Linen fra Jotun
PÅ BILLEDET Med en lejlighed på bare 60 kvadratmeter var gode råd dyre, da Vasia og sønnen Emil begyndte at drømme om at have hver deres værelse. Løsningen blev at dele den gamle stue op i to med en væg, så der både blev et soveværelse og et børneværelse. Vasia har indrettet soveværelset lyst og luftigt – og med en helt særlig funktion.
For at udnytte de sparsomme kvadratmeter i lejligheden optimalt kan hendes seng nemlig rulles ind under Emils højseng på den anden side af væggen. Åbn lågen, skub sengen ind under, og vupti, så er gulvet frit. Emil bruger det, når han leger med sine venner, mens Vasia bruger det til at lave fitness – og til at opbevare møbler, når der er gæster på besøg, og spisebordet er foldet ud i fuld længde.

Gardinerne er fra Ellos Home, pendlen fra Ferm Living og stolen købt brugt, mens bordlampen i vinduet og sengetøjet er fra Menu og sengetæppet fra H&M Home.
KALKMALING Devine fra Jotun Minerals
VÆGFARVE Washed Linen fra Jotun

Med en lejlighed på bare 60 kvadratmeter var gode råd dyre, da Vasia og sønnen Emil begyndte at drømme om at have hver deres værelse. Løsningen blev at dele den gamle stue op i to med en væg, så der både blev et soveværelse og et børneværelse. Vasia har indrettet soveværelset lyst og luftigt – og med en helt særlig funktion.
For at udnytte de sparsomme kvadratmeter i lejligheden optimalt kan hendes seng nemlig rulles ind under Emils højseng på den anden side af væggen. Åbn lågen, skub sengen ind under, og vupti, så er gulvet frit. Emil bruger det, når han leger med sine venner, mens Vasia bruger det til at lave fitness – og til at opbevare møbler, når der er gæster på besøg, og spisebordet er foldet ud i fuld længde.

VÆGMALING Varmgrå fra Jotun
PÅ BILLEDET I Emils værelse er der bygget en høj seng, hvor der er plads til en hule under og Vasias seng, som kan rulles ind fra den anden side. De farverige flag har Vasia købt hos Numero 74, mens skamlen er fra Ikea og kurven med legetøj er fra House Doctor.

Renoveringen af lejligheden er lavet på budget, derfor har Vasia genbrugt det sorte køkken, som var i lejligheden, da hun og Emil flyttede ind – dog i en ny opstilling.

Det sorte køkken er en cool kontrast til hjemmets ellers lyse og lette farvepalet.

Vasen og lågkrukken er fra House Doctor, mens skærebrættet er Au Maison og tallerkenerne fra Plantorama.

Vasias bedste tips til at bo småt
· Vælg møbler, der kan justeres efter behov, som et lille spisebord med udtræk. Man har ikke bruge for et stort spisebord hver dag.
· Har du et alrum med flere funktioner? Brug forskellige vægfarver til at skabe rum i rummet. Det gør det mere overskueligt visuelt.
· Tag dig god tid, før du renoverer. Tænk både over dine drømme og dine konkrete behov i hverdagen – uden at lade dig begrænse. Det meste kan lade sig gøre med custommade løsninger, og dem kan du få hjælp til at udtænke og bygge. Det er dog kun dig, der kender netop jeres drømme og behov.
· Udnyt væggene til skræddersyede opbevaringsløsninger. I mit soveværelse vil jeg fx gerne udnytte væggen til en stor reol med hylder og kontorplads.
PÅ BILLEDET Det lille københavner-badeværelse har også fået en makeover.
