Så lækkert kan man bo med kunst
Rida Berri elsker kunst, og passionen bliver frit udfoldet i hans herskabslejlighed med ovenlys og sjove løsninger
Kunstentusiasten Rida Berri har de optimale betingelser for at udleve sin store passion for form og farver i sit hjem. Her er højt til loftet, store rum og et fantastisk lysindfald, og med kunsten i fokus har han indrettet de smukke rum med moderne design, vintagefund og masser af personlighed.
„Jeg holder meget af lejligheden, fordi her er masser af plads. Rummene er så store, at de giver plads til kunsten, og så er lysindfaldet helt unikt,“ forklarer Rida.
Lyset kommer ind ad så mange smutveje på så fantastisk vis, at han ikke har brug for særlig mange lamper i sit hjem.
Rida elsker sit køkken, fordi rummeligheden indbyder til hygge og fest. De mange kunstværker i køkkenet skaber personlighed og gør rummet levende.

Med masser af lofthøjde og et smukt lysindfald er Ridas spisestue et perfekt sted at udstille kunst. Det store billede på væggen er af den tyske kunstner Mathias Küster. Spisebordet er Arne Jacobsens ‘Elipse’-bord og stolene fra Gubi.

Philippe Starcks skulpturelle gulvlampe ‘Lounge Gun’ fungerer som et kunstværk i sig selv. Her sat sammen med en vintage-globus og en hæklet plaid.

Kunsten er det væsentligste for Rida i indretningen af lejligheden. Han holder meget af designmøbler og -lamper, men synes ikke, at indretningen fungerer uden kunsten. „Det er kunsten, der gør mig glad,“ forklarer han.

Troels Carlsen er kunst- neren bag de farverige billeder over sofaen. De blev lavet til Ground Zero og hængt op i gaderne i New York. „Historien bag og farverne gør billederne til noget helt særligt for mig. De er mine yndlingsværker,“ fortæller Rida.

Med inspiration fra Star Trek-filmene har kunstneren Will Turner skabt det karakteristiske billede, der hænger over et hvidt Montana-modul i Ridas stue.

Selv på gæstetoilettet er der blevet plads Ridas store passion for kunst. Her er det et litografi af Michael Kvium, der pryder væggen.

Rida har valgt at holde sit soveværelse neutralt, så tankerne kan samles.

Lampen er designet af Philippe Starck og placeret på et sidebord fra Kartell.

Efter en lang dag, hvor han er i kontakt med mange mennesker, holder Rida af at komme hjem og slappe af med en god bog. Det farverige billede bag Rida er af Asger Jorn.
