Sådan har arkitektparret indrettet sig tjekket for få penge
Camilla deler sine bedste budgettips til indretningen her
HER BOR Camilla Bendix (39), arkitekt og kunstner, og Emil Johnson (41), arkitekt, sammen med deres datter Alva (8) og kaninerne Plet og Muffin.
HVOR Familien bor i et 190 kvadratmeter stort hus i Vanløse.
LÆS MERE Følg Camilla på Camillabendixart.bigcartel.com og @bendixcamilla
Kreative kvadratmeter
Kunstner Camilla Bendix gemmer på små tricks, der gør hele forskellen. Se her, hvordan hun har skabt personlighed i sit hjem med få midler.

IDÉ 1
Giv billedvæggen farve til minipris
– Jeg har sat et stykke kraftigt pap i en fin, rustrød farve i en ramme og hængt det op. Farveklatten giver kontrast og kant til de værker, der rent faktisk er kunst. Det er især effektfuldt, når man som jeg har mange sort-hvide billeder, da du på den måde kan tilsætte de farver, du har lyst til. Her er det rustrød, men får jeg lyst til at skifte farven i rummet, sætter jeg bare en anden farve pap i rammen i stedet for.
BILLEDE Det rustrøde pap er købt hos Creas. Værkerne er af Anne Nowak og Camilla selv, mens rammerne er fra Stelling og Just Spotted.

IDÉ 2
Giv gamle møbler nyt liv
– Da vi flyttede ind i huset, stod reolen i husets værksted, men der havde vi ikke brug for den. I stedet satte vi den i soveværelset til opbevaring af smykker, praktiske kasser, magasiner og lidt nips. Jeg har malet reolen en del gange, før jeg fik et pænt resultat, men jeg er virkelig glad for, at reolen har fået et nyt liv. Et par af rummene har jeg malet i en mørk farve for at skabe lidt kontrast – og alt efter hvad vi har stående, får det et andet udtryk end i de helt hvide rum.
BILLEDE Reolen stod i huset, da familien flyttede ind. Værkerne er af Camilla Bendix og spejlet fra Kristina Dam Studio. Kasser er fra Ikea, Muji og Søstrene Grene, mens messinglysestagerne er prototyper fra Ox Denmarq.

IDÉ 3
Gå på budget-jagt
– Jeg kan godt lide at blande dyre og billige ting i vores hjem. Det er sjovt at gå på jagt efter billige sager i fx Ikea eller Søstrene Grene, for man skal være hurtig for at få fat i dem, men til gengæld er de nemme at spotte i mængden. Hylden her er et budgetkøb, og jeg er vild med, at den har rene linjer og er helt enkel i sit udtryk.
BILLEDE Hylden er fra Ikea, mens porcelænet er et miks af Ditte Fischer, Søstrene Grene og Royal Copenhagen. Den lille vase er fra Finnsdottir og glaskanden fra Muuto, mens termokanden er fra Stelton og fadet fra Gurli Elbækgaard.

IDÉ 4
Design dit eget skrivebord
– Vi skulle bruge et skrivebord her til vores hjemmekontor og havde allerede bordbenene. Vi fandt en bordplade af sort mdf i et byggemarked og fik den skåret til på mål for et symbolsk beløb. Den matsorte farve passede lige til os og vores hjem, og det var kun en ekstra bonus, at vi hverken skulle male eller lakere. Samlet har skrivebordet med bordplade og stel kostet cirka 500 kr.
BILLEDE Bordpladen i sort mdf er købt hos Silvan og sat på et Ikea-stel. Louis Poulsen-lampen er fra et loppemarked, mens ‘Syver’-stolen er et arvestykke.
