Sy nemme puder af viskestykker
Giv din sofa en enkel og lynhurtig makeover med nye pyntepuder syet af viskestykker - og de her kan du snildt sy på en times tid.
Spice din sofa op med nye puder syet af viskestykker og stofrester i funky farver og grafiske mønstre.
Viskestykke, ‘Big Dots’, 2 stk. for 129 kr., Hay, viskestykke, ‘Triangle sort’, 40 kr., H. skjalm p., vaser i vindueskarmen, ‘Omaggio’, 299-399 kr., Kähler, hurricane, 299 kr., eva solo, kande på bordet, ‘ursula’. 199 kr., Kähler, vase på bordet, ‘stripes’, 375 kr., sukkerskål, ‘stripes’, 175 kr., begge fra Anne Black.

STEP 1
Viskestykker fra hay og h. Skjalm P., stofrester, sytråd, monteringspuder 50 x 50 cm, symaskine.

STEP 2
Vælg et viskestykke med et mønster og i 3 Sy langs de tre af siderne med lige sting, og viskestykke på 50 x 70 cm passer til en monteringspude på 50 x 50 cm. Klip en stofrest, der i farve og mønster matcher viskestykket, på ca. 50 x 50 cm (dette stykke kommer til at udgøre pudens bag- side). Lav et ombuk på viskestykket, så det også har et mål på 50 x 50 cm (ombukket kommer til at udgøre lukningen på pudebetrækket). Læg stoffet oven på det ombukkede viskestykke således, at ombukket er imellem viskestykke og stof.

STEP 3
Sy langs de tre af siderne med lige sting, og afslut med zigzag-sting, så pudebetrækket kan vaskes, uden at det trævler. Vend pudebetrækket om til ret-siden, og pres evt. kanterne med et strygejern. læg monteringspuden i betrækket, og vupti, så har du en helt ny og billig pude.

TIP
Vælg den afdæmpede version med tekstiler i matchende farver som den grå-sorte pude, eller få lidt mere spræl i din sofa med kontrastfarver som i puden til venstre.
