IKEA rykker ind på Strøget

Foråret har meldt sin ankomst, og IKEA med en fremragende nyhed. De rykker ind på strøget og langer ud med en masse inspiration til en forårslækker bolig.

Foråret er ankommet

Det kæmpestore varehus IKEA, som huser en masse sjove, flotte, kreative og fine møbler er netop kommet med en nyhed, som vi på Bolig Magasinet er henrykte over – IKEA flytter nemlig ind på Strøget midt i København i hele fire dage fra den 30. marts til den 2. april. Her åbner de et showroom, som skal give en masse inspiration til boligindretningen i sommerhalvåret – og tidspunktet kunne da ikke være bedre for åbningen af inspirationsbutikken, nu når solen så småt er begyndt at titte frem og foråret har ramt os.

Fire dage med oplevelser

I de fire dage showroomet har åbent, vil du kunne opleve en masse udstillinger med forskellige indretningsmuligheder, drikke kaffe fra kaffebaren og selvfølgelig kan du også vælge at nyde de klassiske svenske kanelbullar.

Om fredagen varmer en DJ op til en weekend fyldt med inspiration. Lørdagen byder på et foredrag med Uffe Buchard og Signe Wenneberg for alle IKEA FAMILY-medlemmer, og om søndagen afsluttes IKEA’s showroom med en dokumentar omkring samarbejdet mellem interiørdesigneren Signe Wenneberg og IKEA.

Hvis du ikke har planer i de fire dage, kan du snildt drage afsted mod Østergade 36, og nyde et par dage i inspirationens-tegn. Måske vi ses?