Mette Helena får ny meddommer i 9. sæson af 'Nybyggerne'

Mette Helena har delt nyheden på sin Instagramprofil. Til efteråret kommer hele Danmark på fornavn med Önder.

'Nybyggerne' får ny dommer
© André Blinkilde/TV 2

I de sidste mange sæsoner har bygningsekspert Ask Abildgaard og boligstylist Mette Helena Rasmussen været den faste dommerduo i det populære boligprogram på TV2.

Men på Mette Helenas Instagramprofil har vi kunne læse, at der i 'Nybyggerne 2023' vil være en ændring i dommerparret, som vi kender det.

I den kommende sæson vil det ikke længere være Ask, der står ved siden af Mette Helena. Det vil i stedet være tømrer og entreprenør Önder Yaza.

Önder vil stå for at bedømme Nybygger-parrenes håndværksmæssige færdigheder, mens Mette Helena fortsat vil have fokus på parrenes kreativitet og indretningsstil.

Også værten Christian Degn har delt nyheden på sin Instagramprofil – og her kunne vi læse, at ændringen simpelthen skyldes, at Ask har for travlt til at deltage i år.

"Fans af Nybyggerne vil måske spørge, hvor er @ask_abildgaard? Dejlige Ask er desværre på job. Han har simpelthen for travlt til at være med i år," skriver Christian Degn i sit opslag.