Vinder af makeover-konkurrence
Eva Molin og hendes kæreste Andreas Døring bor i en 65 kvadratmeter stor lejlighed i København med deres søn Magne på et år. Problemrummet var oprindeligt sønnens værelse. Men parret besluttede i foråret at gøre det lille rum til stue. Fra den nye stue er der nemlig adgang til lejlighedens skønne have, som de bruger som indgang både sommer og vinter. Men ministuen på blot ni kvadratmeter viste sig at være lidt af et problembarn, og det var svært at få skabt den hygge og ro, de drømte om. Derfor deltog de i konkurrencen om en stuemakeover.
“Vi var glade for vores møbler og lamper, men vi manglede opbevaring, plads til nips – og stuen var i hvert fald ikke hyggelig!“ fortæller Eva.
Stylist Sidsel Zachariassen valgte at bygge videre på de farver og organiske former, som familien allerede havde i deres indretning. Nu har rummet fået et blødt gardin, kunst på væggen, en ny, dynamisk reol og så er hele stuen blevet malet i to grønne nuancer.
“Selv om væggene har fået to forskellige farver, er der kommet en mere rolig fornemmelse i stuen. Det er en rigtig god idé. Det ville jeg ikke selv have tænkt. Jeg ville højst have malet en enkelt væg i en farve,” siger Eva.
Ministuen mangler hygge
Eva Molin meldte sig til konkurrencen, fordi parrets stue på kun ni kvadratmeter manglede sammenhæng og hygge. Stylisten blev bedt om at løse følgende:
1. Stuen er meget lille og skal både indeholde familiens sofakrog og spiseplads. Der skal skabes en helhed, og rummet må meget gerne komme til at syne større.
2. De tomme, lyse vægge får stuen til at virke lidt kølig og upersonlig.
3. Familien mangler plads til de personlige ting, som gør et rum hyggeligt og hjemligt.