”Nybyggerne”-par er sprunget ud som møbeldesignere
I første omgang er det blevet til et enkelt møbel, men vi håber, der kommer mere, for det lover godt!
Du kan købe bordet fra programmet
Måske husker du det smukke bord, der blev skabt i tredje sæson af Nybyggerne på TV2, hvor parret Christine Delmar og Mikkel Ibsen indrettede deres spisestue? Spisebordet designede de selv af smedejern og en kæmpe keramisk plade i et look a la irret kobber.
Spisebordet blev sidenhen omdrejningspunkt for flere mails og beskeder til Christine fra seere, der ville vide, hvordan parret havde lavet det smukke bord med den blålige overflade.
Men desværre var det ikke sådan lige til at gøre dem kunsten efter. Det kræver erfaring med svejsearbejde og ikke mindst import af den kæmpe keramiske flise, der udgør bordpladen.
Så i stedet for at forsøge at udfærdige en guide, valgte parret sidste år at sætte deres smukke bord i produktion.
Bordet har fået navnet 'Havana' og kan indtil videre købes hos den nordjyske møbelbutik Brdr. Sørensen i to forskellige størelser eller efter mål.
Spisebord, 'Havana' af Ibsen/Egetoft, 100 x 200 x 74 cm eller 100 x 220 x 74 cm, til 19.450 kr. - kan købes her.
Vi har forsøgt at få kontakt til Christine og høre, hvad fremtiden bringer for parret og deres møbelbrand, men uden held. Så vi venter i spændingen og håber på endnu flere fine designs fra deres hånd.