Der er kun lige akkurat plads til stjernen på juletræet hos Amalie Holch Schmidt og hendes familie. For Amalie er juletræet symbolet på jul, med alt hvad den indebærer af hygge og nærvær. Især efter at hun for få år siden mistede sin mor, er det vigtigt at bringe familiens traditioner videre.
– Min mor fandt altid fine ting på rejser, som hun tog med hjem og gemte til juleaften, og hvert år blev min bror og jeg indlagt til at høre alle de små, hyggelige fortællinger. Jeg har også samlet på minder som taxi-julekuglen, fra da min bror boede i New York, eller perlepynten, som jeg købte hos en stammebefolkning i Tanzania. Og nu er det mig, der fortæller historierne videre til mine børn. En skøn tradition, som jeg elsker, og derfor køber vi altid juletræet tidligt, så vi kan nyde det hele december, siger Amalie.
Hun har rejst som projektleder i forskellige NGO’er – senest Dansk Flygtningehjælp, hvor hun hjalp kvindelige iværksættere i Rwanda. Det kickstartede idéen til virksomheden Visju Decor, der støtter kvindelige, danske iværksættere.
– Det overraskede mig, at kvinder kun udgør 26 procent af selvstændige iværksættere i Danmark. Hvis vi ønsker større ligestilling i Danmark, skal vi aktivt gøre noget ved det, fortæller Amalie.
Visju Decor sælger derfor udelukkende interiør designet og lavet af kvinder og fungerer samtidig som et netværk, hvor kvindelige iværksættere kan mødes, sparre, heppe og støtte hinanden.
Adventskrans med et twist
I familiens villa i Charlottenlund er der også hovedsageligt ting lavet af kvinder, noget Amalie er meget bevidst omkring. På julebordet står eksempelvis Jette Frölichs julestel, som kommer frem hvert år.
– Jette Frölichs stel er noget helt særligt, især fordi det kun er i julen, vi bruger det. Men derudover må der godt være overraskelser på julebordet fra år til år. I år har jeg dækket et overdådigt bord med papirblomster, masser af stearinlys, gyldent bestik og gamle, arvede krystalskåle proppet med slik og frugt. More is more, må være temaet, siger Amalie.
Resten af hjemmet er pyntet med grønt fra naturen, kranse i forskellige afskygninger og farvede lys. I år har Amalie især brugt blå og lilla nuancer.
– Julen behøver ikke være rød. Jeg synes, det er sjovt at lave juledekorationer med nye farver hvert år. Jeg prøver også at sætte mit eget præg på pynten for at gøre det lidt skævt og anderledes. Julepynt må ikke blive en snorlige ting, fortæller hun.
Amalie har blandt andet lavet en adventskrans, der består af en større krans med tre lys og en lille krans med det fjerde lys. At se venner og familie er også et must i december, og hvert år inviterer Amalie til en stor julekomsammen, hvor alle medbringer en julegodte.
– Det er så skønt at samles så mange og hygge sig med alle dem, man holder af. Det er lidt en joke i min omgangskreds, at jeg går så meget op i jul. Men for mig er det en fantastisk tid, hvor det hele godt må være overdådigt og lidt for meget. Julemagien er der, man skal bare selv være med til at skabe den, forklarer hun.
PÅ BILLEDET Amalie har dækket et overdådigt julebord med lys i flere højder, kulørte papirblomster og julegodter i lange baner. Printet på væggen er fra Visju Decor, pendlerne fra Beau Marché, spisebordet speciallavet, stolene fra &Tradition og tæppet fra ByRudbeck.
© Styling: Mette Kirstine Brinch, Foto: P. Wessel