HER BOR Luna Signe Hørdum, forfatter, projektleder og stifter af Moro Moro Studio, Jeppe Aagaard Junker, IT-ingeniør, og Bille (1,5).
HVOR Familien bor i en herskabslejlighed på 95 kvadratmeter på Østerbro.
LÆS MERE Følg Luna på Moromoro.dk, @moromorostudio og @dermond_luna.
Poetisk jul
Nogle hjem giver dig lyst til at gå på opdagelse i hver en krog. Sådan et er Luna Signe Hørdum og kæresten Jeppe Aagard Junkers. Den 95 kvadratmeter store lejlighed på Østerbro, som parret deler med sønnen Bille, bliver da også ofte indrettet på ny.
– Vores hjem er et organiseret virvar af mange års samlerier, og jeg bliver konstant inspireret af alt fra former, farver og stemninger til kunst, æstetik og poesi. Jeg indretter med nordiske linjer og skandinavisk design, men blander det med farver, sydlandske materialer og skøre rejsefund. Det er ikke altid vigtigt, om mine fund passer ind. For mig er det vigtigste, at mine omgivelser inspirerer mig, fortæller historier og vækker minder. Det skal være rart at komme hjem, og det bedste, jeg ved, er, når folk føler sig hjemme, fortæller Luna.
Især i december hersker der en hyggelig stem- ning i lejligheden, hvor Luna har sat gran i vaser, og bundet fine kranse til vinduerne af rosenpeber og tørrede blomster. Over spisebordet hænger en stor mistelten, som er en fast tradition, og i spisestuen funkler parrets første juletræ.
– Efter at være blevet mor er jeg blevet over- vundet af en julestemning uden lige. Vi har aldrig før haft juletræ, når vi alligevel ikke fejrer jul hjemme. Men det er helt sikkert kommet for at blive. Vi har endda to juletræer, siger Luna og hentyder til det lille juletræ, der er placeret i en potte i stuen.
– Vi vil gerne plante det ud i sommerhuset, som et lille minde om Billes første jul, fortæller hun.
Tripper for at få lov at pynte op
Ud over gran, juletræer og fine kranse skaber Luna julestemning ved at fylde farverige glas- skåle med småkager. Hun når aldrig selv at bage, men elsker at købe vaniljekranse hos bageren og sætte sig i sofaen med varm æblegløgg, en LP på pladespilleren og stearinlys i baggrunden.
– Det bedste ved november og december er den helt særlige stemning, de mange skønne dufte overalt og mørket, der indbyder til at tænde stearinlys, fortæller hun.
I det hele taget glæder Luna sig hvert år til at finde julepynten frem, selv om hun må holde juleglæden i ro, til kalenderen rammer december.
– Jeg glæder mig især over det håndlavede pynt, som to af mine veninder har syet i stof og broderet med perler. Hvis det stod til mig, fandt jeg allerede julepynten frem i starten af november, men desværre er Jeppe ikke helt enig, så jeg må tålmodigt vente til 1. december, fortæller Luna.
Hun gør meget ud af at gøre julen rolig og hyggelig for ikke at ende med en travl og forjaget december. For lige så meget hun elsker julen, hader hun den stress, som tiden ofte medfører. Luna holder især meget af juletraditionerne, som hun deler med sin store familie. Særligt den hvor familien mødes hos Lunas mormor og morfar og pynter juletræet sammen.
– Min morfar sætter julestjernen på, og vi morer os over de mange spøjse juleting, vi hver især har lavet som børn. Det bliver altid et juletræ, som ville give ethvert ordensmenneske tics. Men for os kunne det ikke blive mere perfekt. Jeg holder også meget af traditionen med at gå i kirke juleaften. Hvert år griner vi ad dengang vores moster faldt i søvn under præstens prædiken, alt imens vi børn fik at vide, at vi skulle høre efter, fortæller Luna.
PÅ BILLEDET Familiens allerførste juletræ stråler i stuen. Det afspejler Lunas passion for at samle på fine ting og rummer både papirtrommer, en keramikcitron fra Sicilien, håndsyet julepynt, en kinesisk vinkekat, håndflettede stjerner og et miks af vintagekugler og nye fra Flying Tiger.